Dýňová polévka a první podzimní den

Dýňová polévka

 

 

Dneska oficiálně přichází podzim. Vzal si slavnostní klobouk a strakatý plášť, slušně zaklepal s holí na dveře. Léto sice otevřelo jen kousíček, ale Podzim nedbal a vtrhl dovnitř. Venku se rozfoukal vítr, začalo pršet, ledový vzduch nám pohladil tváře. On sedí na svém houpacím křesle a ptá se: „Léto, proč jsi tak oblíbená?“ Slečna v plavkách opálená do hněda, s vlasy plavými jako pšenice se usmála. „Ráda se bavím, směju se…Co děláš ty? Celý den se kaboníš a pak se divíš, že jsou na tebe všichni jen zlí.“ ,,Léto, Léto…Nemůžeš být tak lehkovážná. V mých měsících se dělá velké umění a to není žádná sranda. Jen se koukni, jak se listí šatí do barev. Navíc, kdyby se na podzim nerozprostírala všeobecná melancholie, kde by brali umělci svou múzu? Jojo, takový básníci, fotografové, muzikanti – to jsou správní depresáci, těm to přece nemůžu udělat, abych byl veselý.“ „No tebe rozesmát, to se člověk zapotí.“ Prohodila slečna s úsměvem „Tak na co si stěžuješ?“Pokračovala. „Už mi to cvaklo, mám kolem sebe sice menší kruh obdivovatelů, zato věrných a originálních osob.“ S úsměvem vyprovodil Léto za dveře. „Tak za rok!“ Uchechtl se.

Vzpomněla jsem si na pana Podzima, a abych mu udělala radost, uvařila jsem dýňovou polévku. Skvělé podzimní jídlo, které je rychlé a krásně zahřeje v bříšku. Navíc jsem si ho v termosce mohla odnést do školy. Skvělé, dát si domácí polévku v polední pauze.

Dýňová polévka
1 nakrájená cibule
olivový olej
1 dýně Hokkaidó
sůl.pepř
koření čubrica (nemusí být)
smetana (nemusí být)
lanýžový olej (nemusí být)

Na olivovém oleji osmahnu cibulku, poté přidám nakrájenou dýni zbavenou semínek. (Nechte i slupku – změkne.) Tu zaliji vodou a nechám vařit do změknutí. Poté to celé rozmixuji do hladké krémovité polévky. Ochutím solí, pepřem, podle chuti jsem dala trochu čubrici. Zjemním smetanou. (Dělám to i bez ní a je to také dobré.) Na talíři podávám buď se smetanou a lanýžovým olejem nebo se smetanovým sýrem typu gervaise/ ricota.

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

One thought on “Dýňová polévka a první podzimní den

  1. Jak chutná dýně? 😀 Chtěla bych jí zkusit, mám recept na nějaké rizoto, ale nevim, jak to chutná a bojim se, abych to kvůli tomu potom nemusela vyhodit. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *