Pátý den: 5 zajímavých míst ve Švýcarsku

Část cesty jsme strávili ve Švýcarsku – v zemi plné hor a jezer. I přesto, že to byla spíše průjezdní země, viděli jsme několik zajímavých věcí a s těmi bych se s vámi podělila.

Švýcarsko bylo ale také nejdražší zemí, ve které jsme stopovali. Lidé v samotném Švýcarsku si na ceny stěžovali a na nákup jezdili do okolních zemí i několik desítek kilometrů. Nejdražším městem ve Švýcarsku je Zúrich a o kousek dražší Ženeva. Například nejlevnější ubytování v Ženevě seženete za 80 Franků. (cca 74 eur) Naproti tomu ve Španělsku koupíte ubytování za 30 eur.

Malebné uličky Ženevy
Malebné uličky Ženevy

Ve Švýcarsku vládne zvláštní druh demokracie – tzv. přímá. Veškeré politické otázky jsou parlamentem předkládány před lid, který o všem rozhoduje. Návrhy zákonů může podat i běžný občan s 50 000 podpisy. Celé zemi vládne Federální rada 7 členů, která vystupuje jako kolektivní orgán a ze svých řad každý rok volí prezidenta, který je jen jakýmsi jednatelem za celou radu. Zajímavé je, co nám prozradila řidička Claudia. Ve Švýcarsku funguje silné farmářské lobby a mnoho politických rozhodnutí mají na svědomí právě oni.

Tak a konečně k místům. Která místa jsme navštívili a přišla nám zajímavá?

  1. Bodanské jezero

Jezero velké jako moře, obklopené lesíky. Volá si o krásnou procházku po břehu.

Bodanské jezero
Bodanské jezero
  1. Walensee

Úchvatné jezero ke kterému se svažují horští velikáni a padají do něj masy vody ve formě vodopádů. I když jedete jen po dálnici, zastavte si na odpočívadle na „čumendu“.

  1. Zúrich

Moderní město s historickým centrem, přírodními parky okolo, kostelíky a fontánkami na pitnou vodu.

Zurich
Zurich
  1. Ženeva

Město, kde na jednom místě naleznete celý svět. Sídlo Organizace Spojených národů, Světové Obchodní Organizace (WTO) nebo například Mezinárodního metrologického ústavu. Večer svítí a odráží se v řece Ródane, i když jsou to světýlka drahých hodinek a luxusních obchodů. P.S. Za celou dobu jsme potkali asi 5 aut značky Tesla.

 

Svítící Ženeva
Svítící Ženeva
  1. Skok do Lichtenštejnska

Ano, vím, že jsme právě překročili hranice, ale tato malá zemička, kterou přejedete autem za 20 minut, má něco do sebe. Mimo velkou koncentraci bank se uprostřed města tyčí hrad, ve kterém je sídlo Lichtenštejnského knížete. Kromě jednoho městečka celou malou zemičku zabírají tak obrovské vrcholky, že musíte pořádně zaklonit hlavu a zatajit před tou monumentálností dech.

Lichtenštejnsko - hrad
Lichtenštejnsko – hrad
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *