Sedmý den: 5 důvodů proč milujeme Séte

Tolik lodí tam bylo!
Tolik lodí tam bylo!

Pokud chcete zažít Francii, atmosféru rybářského městečka Séte a dobře se najíst, vlezte Francouzovi do auta a nechte se pozvat k němu domů. Dobře, ne tak napřímo. Potřebujete prostě štěstí. My ho ten den měli, protože jsme narazili při autostopu na Franka – skvělého člověka, který mluví spoustou jazyků, jeho rodina nikdy nedělá nic stejně a miluje Afriku.

Séte je rozdělený dvěma kanály
Séte je rozdělený dvěma kanály

Séte je nádherné město. Ptáte se proč? Mám k tomu hned několik důvodů.

  1. Séte je obklopený vodou.

Z jedné strany Séte omývá moře, z jiných kanály a jezero, takže se nachází na takovém umělém ostrově. Spojení s pevninou zastávají dva obrovské mosty, které jsou zvedací. Takže když chce projet třeba plachetnice, oba se zvednou do závratné výše. Je to monumentální, ale na druhou stranu jsme byli svědky toho, jak houkající sanitka musela zůstat 15 minut v koloně, než se most zpátky uzavřel.

Když se most zvedne, je Séte odtržené od světa.
Když se most zvedne, je Séte odtržený od světa.
Rozvěšené sítě u jezera
Rozvěšené sítě u jezera
  1. Séte má přístav s majákem

Nejen, že se můžete celý večer kochat rybářskými bárkami, plachetnicemi a obrovským trajektem do Maroka, ale také se v přístavu tyčí kamenný maják. Všude vidíte pobíhat muže s pruhovanými triky, jak se připravují na moře, namotávají sítě, a nebo jen tak bafají z dýmky.

Pan strážný v přístavu
Pan strážný v přístavu
Přímořské graffiti
Přímořské graffiti
  1. V Séte se prodávají Tielles.

Tielle je koláč plněný nasekanou chobotnicí. Chutná po moři a stojí kolem 2, 60 Euro. V Séte jsou místa, kde pečou jen Tielle. Určitě to vyzkoušejte.

Tielle
Tielle

 

  1. Poblíž Séte žijí plameňáci

Séte leží ve Francouzském regionu Hérault. Pro oblast podél moře jsou typická mělká slaná jezera a mokřady, kde se pěstují krevety. Je možné, že se vám poštěstí a stejně jako my uvidíte plameňáky. Prozradím vám tajemství, prý jsou růžoví od pojídání krevet. Čím víc jich s ní, tím víc se barví do ruda.

Malebné uličky Séte
Malebné uličky Séte
  1. Bydlí tam Frank

Jak už jste četli na začátku článku, ke všemu nám pomohl Frank. Jak se to všechno událo? Frank nám zastavil na jedné benzínce a hned jsme si porozuměli. Za prvé proto, že mluví anglicky a španělsky, za druhé kvůli podobnému pohledu na svět. Když jsme zjistili, že jede do Séte – městečka, které nám předchozí řidiči doporučovali- už jsme neváhali a jeli také tam. Nakonec jsme skončili u Franka na pohovce a poznali jeho skvělou rodinu.

Tady jsme nocovali
Tady jsme nocovali

Frank se svou ženou žil několik let v Africe a má tři děti, z toho jednu sympatickou adoptovanou černošskou holčičku. Frank i jeho žena jsou učitelé a žijí ve starém domě s vysokými stropy. Vše má u nich africkou atmosféru a cítili jsme se tam prostě dobře.

Fotka s mořem musí být
Fotka s mořem musí být

Kašlete na velká města, vyrazte do Séte.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *