Jedenáctý den: Lérida – město plné šneků

Výhled na Léridu
Výhled na Léridu

Pokud vystrčíte nos z Barcelony a poputujete trochu do vnitrozemí, poslední Katalánské město je Lérida. (španělsky Lleida)Toto univerzitní městečko není známé jen třetí nejstarší univerzitou ve Španělsku, ale také krásnou katedrálou a svou místní specialitou – šneky.

Na vrcholku s výhledem.
Na vrcholku s výhledem.

Do Léridy jsme dorazili z Barcelony přes Blablacar. Při našem úprku přes celou Barcelonu, jsme sice proběhli Parc Guell (zahrada navržená Antoniem Gaudí) a z rychlíku viděli Sagradu Familiu, ale nestihli jsme se málem ani kolem sebe rozhlédnout. Také jsme proběhli krásnou částí Barcelony, která je postavena v obrovských kopcích a pro usnadnění tam najdete eskalátory.

Jezdící schody jsou obzvlášť s těžkým baťohem fajn.
Jezdící schody jsou obzvlášť s těžkým baťohem fajn.

Ale zpátky k Léridě. Dominantou Léridy je katedrála Seu Vella, postavená v románském a gotickém stylu, která se tyčí nad městem. Na stejném kopečku naleznete i starý maurský palác, který byl obýván také katalánskými a aragonskými králi. V 18. století byl celý komplex přestavěn na vojenskou pevnost z rozhodnutí Filipa V.

Katedrála shlížející na město
Katedrála shlížející na město

V Léridě jsme také navštívili velký sobotní trh, na kterém bylo tolik skvělého ovoce a zeleniny. Koupili jsme si dva saláty, meloun a velké meruňky. Mňam! Prodávali tam i šneky v obrovských pytlích.

Trh plný ovoce a zeleniny...a lidí.
Trh plný ovoce a zeleniny…a lidí.

V Léridě jsme si dali i první španělské Churros con chocolate. Na to jsme se od naší minulé návštěvy Španělska tak těšili. Churros je těsto jako na koblížky, které se smaží v oleji a poté se jí s hrnečkem čokolády nebo kávy. Považuje se za tradiční španělskou nedělní snídani.

Náš nákup z trhu.
Náš nákup z trhu.

Poslední kulinářský zážitek z Léridy byli šneci. Koupili jsme si mističku kořeněných šneků, které jsme poté jedli s aioli (typ majonézy) a bagetou. Byli výborní, i když je to někdy zvláštní pocit tahat tělíčko šneka z ulity.

Už jste měli někdy šneky?
Už jste měli někdy šneky?
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *