Dvanáctý den: Huesca – město kultury a historie

Výhled z hradeb
Výhled z hradeb

Kdybych někdy přemýšlela, kam se do Španělska přestěhovat, jedna z možností by byla Huesca. Proč? Huesca se nachází tak akorát od Barcelony, Pamplony i Donostie. Navíc sama o sobě není velkoměsto, ale je tak velká, aby v ní člověk našel vše, co potřebuje. Je obklopená horami( Pyreneje) a navíc ve městě panuje docela rušný kulturní život. Už si balíte kufry?

Výhled z Omarova okna
Výhled z Omarova okna

Trochu toho kulturního puncu nám přidal Omar. Tento mladý muž byl náš hostitel díky couchsurfingu a také nám ukázal město. Myslím, že jsme si s ním docela sedli, protože byl stejný (ne-li větší) nadšenec do keltské hudby a folku jako my. Omar má vlastní kapelu, se kterou objíždí místní folkové festivaly a jinak se fláká jako nezaměstnaný. Prostě bohém. Který bydlí v bohémském bytě s bohémským brajglem všude, kam se člověk pohne. Společně jsme si uvařili improvizovanou večeři z toho, co měl on a my a po večeři si zajamovali. Poté jsme díky němu ochutnali aragonské víno a pivo z hippies vesniček, kterých je ve Španělsku spousta.

Náš kamarád Omar (napravo)
Náš kamarád Omar (napravo)

Co stojí za to ve městě Huesca vidět?

Hradby

Historické centrum (casco histórico) je obehnáno obrovskými hradbami, které pochází z IX století, kdy byly postaveny muslimy při znovudobývání poloostrova křesťany.

Hory, které jsou vidět z hradeb
Hory, které jsou vidět z hradeb
Katedrála (Catedral de Santa María)

Obrovská katedrála se zajímavým portálem byla postavená v gotickém stylu v XIII. století.

Katedrála má krásný portál a věž.
Katedrála má krásný portál a věž.
Radnice

Radnice pochází z renezance a je postavená v typickém aragonském stylu, kdy dřevěná střecha přečuhuje a je zdobená dřevořezbou.

Vyřezávané dřevěné římsy jsou tipické pro region Aragón.
Vyřezávané dřevěné římsy jsou tipické pro region Aragón.
Muzeum

Veškeré archeologické nálezy z této oblasti naleznete v muzeu, které ale vyniká také svým místem. Nachází se totiž v Paláci aragonských králů, který byl postavený mudéjary, tedy ještě v islámsko-románském stylu. Mudéjar je muslim, který za reconquisty (znovudobývání iberského poloostrova křesťany) přijal křesťanskou víru a žil pod vládou křesťanských králů. Proto má palác patio s arabskými oblouky.

Patio s osvěžující fontánkou je doménou muslimů. Zde bylo postaveno mudéjary.
Patio s osvěžující fontánkou je doménou muslimů. Zde bylo postaveno mudéjary.

Palác aragonských králů byl také místem legendy, která se nazývá „Campana de Huesca“. V legendě se vypráví, že král Ramiro II si chtěl zjednat trochu pořádku mezi svými pány a tak všechny z celého království pozval na hostinu, aby jim ukázal zvon, který bude slyšet v celém království. Ty nejvíce neposlušné pozval dovnitř a sťal jim hlavu. Jejich hlavy poskládal do kola jako do zvonu a toho nejvíce neposlušného položil doprostřed jako srdce zvonu. O takovém zvonu bylo slyšet opravdu dlouho.

V Huesce samozřejmě najdete toho mnohem více, těchto pár kousků se mi nejvíce líbilo.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *