Třináctý den: Hrad Loarre – hrad na skále jako v pohádkách

Hrad Loarre

Šupky, hupky do pohádky. Jedeme se podívat na hrad Loarre – hrad, který shlíží z kopce na plochou aragonskou krajinu, zatímco za jeho zády se zvedá romantická Sierra de Loarre. Pojďme si zahrát na poutníky s holí, kteří klepají na vrata královského hradu. Pojďme si zahrát na poustevníky, kteří žijí v kostelíku  Ermita Virgen de la Peňa. Šupky, hupky do pohádky….

Krajina Aragonu
Krajina Aragonu
Hrad pochází z 11. století.
Hrad pochází z 11. století.

Než dojdete k hradu Loarre, tak se pořádně zapotíte. Vede k němu příkrá, klikatá cesta, kde má i auto trochu problém dostat se nahoru. Kolem silnice ani neroste moc stromů, takže přes léto se cesta rychle rozpálí. My jsme měli štěstí, že nás tam zavezl milý rolník, který nám i přes své předchozí špatné zkušenosti se stopováním zastavil.

Carlos nás naštěstí zavezl až nahoru.
Carlos nás naštěstí zavezl až nahoru.

Carlos byl velmi inspirativní člověk. I přestože za celý život nevytáhl paty ze své rodné vesnice, sršely z něho životní zkušenosti a obrovská životní energie.

hrad Loarre

Zpátky k hradu. Hrad Loarre je postaven v románském slohu a patří k nejzachovalejším středověkým hradům ve Evropě. Pochází z 11. století. Sedí na vápencové skále, kterou lze vidět i v různých místnostech. Byl postavený jako strážní hrad, který měl hlídat rozsáhlá pole Aragonu.

Ermita Virgen de la Peňa
Ermita Virgen de la Peňa
Takto vypadá kaplička uvnitř.
Takto vypadá kaplička uvnitř.

Hrad se nachází v nádherných horách Sierra de Loarre, přes které jsme se vydali do další vesnice. Na poslední chvíli jsme nalezli krásnou útulnu vedle kapličky Ermita Virgen de la Peňa. (ermita = kaplička), kde jsme si užívali střechy nad hlavou. Útulna vypadá jako domov poustevníka, možná tím, že je přilepená ke kapličce.  Ermita stojí na místě, odkud je výhled jak na hrad, tak na celý Aragón. Zažili jsme tam jedno z nejkrásnějších rán za celou cestu.

Tam kde lišky dávají dobrou noc....
Tam kde lišky dávají dobrou noc….
Sierra byla plná horského kvítí.
Sierra byla plná horského kvítí.

Poté jsme pokračovali směrem k přehradě na řece Gallego. Tam nás uchvátila výpusť hráze se svým mohutánským proudem, který vycházel ze skály. Dokonce jsme viděli i duhu! A kde je duha, tam je poklad. Okolí Loarre poklad zaručeně je.

Průsmyk blízko přehrady
Průsmyk blízko přehrady
řeka Gállego
řeka Gállego
Výpusť přehrady de la Peňa
Výpusť přehrady de la Peňa
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *