Čtrnáctý den: Přehrada Yesa a hrad Javier

Přehrada Yesa je bývalá štěrkovna.
Přehrada Yesa je bývalá štěrkovna.

Po procházce v Sierra de Loarre pokračujeme na hranici s Navarrou, kde jsme se zastavili u přehrady Yesa a posléze vystoupali na hrad Javier. Yesa je bývalá štěrkovna s tyrkysově modrou vodou a dá se v ní perfektně koupat.

Spousta ryb plavala pod skloněnými větvemi stromů.
Spousta ryb plavala pod skloněnými větvemi stromů.

Původně jsme chtěli, aby nás francouzský pár zavezl až do městečka Yesa, ale protože bylo tak hezky a voda v přehradě byla tak modrá, nechali jsme se vyhodit již o 10 Km dříve. Tam jsme si užívali sluníčka, opalovali se, koupali. Voda byla osvěžující, na břehu malé štěrkové plážičky a tak jsme si připadali jako u moře.

Nekonečná cesta do městečka Yesa
Nekonečná cesta do městečka Yesa

Horší bylo dojít k vesničce Yesa. Za prvé tam nic není, za druhé tam není kde spát, za třetí jsme tam šli v obrovském horku. Sice jsme si ještě udělali pauzu na koupání, ale i tak cesta ubíhala docela pomalu. V hospůdce jsme si popovídali s Holanďany, kteří jedou ze své rodné země na kole až do Santiága. Prostě být peregrinos (poutníci) znamená překonat (se) velkou vzdálenost.

Hrad Javier z nedalekého kopce.
Hrad Javier z nedalekého kopce.

Druhý den jsme zase v horku vystoupali na hrad Javier, kde jsme si zaplatili prohlídku. Byla moc pěkná, s výjevy ze života svatého Františka Xaverského (Francisko de Javier), který se zde narodil a je patronem misionářů. Podle obrázků a z průvodce jsme pochopili, že měl opravdu dobrodružný život. Procestoval Asii, zajali ho piráti, byl chvíli trosečníkem na opuštěném ostrově a nakonec se mu stal jeden z ostrovů osudným. Na jeho dobu ujel obrovské vzdálenosti a poznal to, co jiní poznali až za několik století.

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *