Svátek San Fermín není jen běh s býky

Chupinaza - otevírání festivalu
Chupinaza – otevírání festivalu

Chcete se bavit? Chcete zažít tak šílené momenty, že mohou až svou energičností zabíjet? Chcete běhat ulicemi s býky? Chcete skákat z fontány do davu? Chcete se polévat červeným vínem? Tohle všechno je svátek San Fermín.

Celé město se převléklo do červeno bílé.
Celé město se převléklo do červeno bílé.

Naši španělskou výpravu jsme ozdobili červenou třešničkou v podobě svátku, na který jen tak nezapomeneme. Španělé se umí bavit a touto událostí nám to znovu připomněli.

Iosu (místní novinář) a my
Iosu (místní novinář) a my

Náhoda nám přivedla do cesty průvodce

Jak se to všechno seběhlo?Jeden baskický novinář s námi dělal rozhovor do místního tisku a v rámci své přirozené pohostinnosti a bohémské povahy nás pozval k sobě domů, abychom zažili to, čemu on sám říká „locura“ neboli šílenost. Tato červenobílá šílenost začíná 6. Července a končí 14. Července a pořádá se v Pamploně. Těchto čtrnáct dnů má většina lidí v Pamploně dovolenou, vychází do ulic, slaví a jediné, co je otevřené, jsou bary a restaurace.

Bílé oblečení se barví do růžova od vody a vína
Bílé oblečení se barví do růžova od vody a vína

Zahájení vypadá jako na silvestra

První den, 6. Července, se koná takzvaná Chupinaza. Touto událostí se zahajuje celá akce a to vystřelením rakety z okna radnice. Obrovské množství lidí stojí na malém náměstíčku, dav se vlní od toho, jak jsou na sebe lidé přilepení a lijí po sobě vodu a víno. Přesně ve 12:00 si všichni nasadí červené šátky jako pionýři a tímto ukazují, že se účastní této dlouhatánské slavnosti.

Čekání na odbití dvanácté, aby si lidé mohli nasadit šátky.
Čekání na odbití dvanácté, aby si lidé mohli nasadit šátky.

Každá skupina přátel má své osobní tradice, co přes San Fermín dělá. Někteří si vytáhnou stolečky do ulic a hodují. Mezi takováto „pouliční“ jídla patří tortilla de patatas (vaječná omeleta s brambory), jamón (dobrá španělská šunka), croquetas (krokety plněné bešamelem a masem), marisco (mořské plody). Každý si k tomu všemu ulamuje kousek bagety, ten rozevírá a plní tím, co má po ruce.

Parta od Iosu, se kterou jsme pojídali všechny ty dobroty.
Parta od Iosu, se kterou jsme pojídali všechny ty dobroty.

Po celý San Fermín hrají v ulicích pouliční umělci. (Nejvíce jsme potkávali bubny.) Čas od času se někde udělá průvod za pochodující kapelou. Lidé ji doprovázejí a tančící projdou celé město. Také se navštěvují různé bary, pořádají se koncerty či se tančí místní tance Jota.

Průvody za kapelami
Průvody za kapelami
Pouliční umělci
Pouliční umělci
Už víme, jak vypadá bullshit aneb kupte si h...
Už víme, jak vypadá bullshit aneb kupte si h…

Samozřejmě nesmí chybět korida a místní specialita – encierro. Encierro je slavný běh s býky, který spočívá v tom, že lidé vyběhnou spolu s býky a snaží se živí doběhnout až ke koridě. Každý rok je obrovské množství lidí zraněno, ušlapáno a většinou tak 3 lidé zemřou. Encierro probíhá za celou fiestu dvakrát a vždy od 8 ráno. Avšak dostat se tam, je docela složité. Lidé čekají na výhled již od 4 hodiny ranní! Doporučuji si proto místa obhlédnout ještě den před událostí a opravdu si přivstat.

Skákání do davu
Skákání do davu

Mimo nebezpečné encierro se lidé na fiestě hecují a skáčou z jedné vysoké fontány do davu. Také se staví pod balkóny a lidé z oken na ně vylévají vodu s vínem. San Fermín je někdy docela nebezpečný svátek, plný opilců a rozbitých láhví v ulicích. Na druhou stranu tu velkou vlnu energie, která pohltí cele město, je třeba zažít.

Tak příští rok Pamplono!
Jak jinak než v bílé a s šátkem.
Ne všechno je růžové...
Ne všechno je růžové…
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *