Olite – Disney hrad a spousta vína

Pohled z vrcholku věže
Pohled z vrcholku věže

Olite je další z těch středověkých městeček, kterými je střední Navara proslulá. V Olite naleznete jak malebnou architekturu, tak rozlehlé lány vína. Svůj den tak můžete strávit na prohlídce gotického hrádku a večer popíjením vína v místních sklípcích. Co víc si na dovolené přát?

Hrad Olite byl pokládán za nejluxusnější sídlo své doby.
Hrad Olite byl pokládán za nejluxusnější sídlo své doby.

Hrad Olite – sídlo luxusu a arabských oblouků

 

Nejprve bych se chvíli zastavila u hradu, který tvoří dominantu celého města. Nachází se uprostřed historického centra. Hrad v Olite byl postaven mezi léty 1402-1424. Vypadá jako z Disney, protože má nespočet věžiček, hradeb a je postavený hodně do výšky. Pachatel tohoto pohádkového kousku je navarský král Karel III. „vznešený“. Podoba hradu tak byla přičiněna hlavně Karlovou zálibou v luxusu, kultuře a umění. Hrad v Olite byl ve své době jeden z nejluxusnějších hradů v Evropě. Dokonce se zachovala zmínka z 15. století od jednoho německého návštěvníka, že hrad je nejkrásnější a nejzdobenější sídlo, které kdy poznal.

Hrad je kompexem věžiček, prostorných sálů a teras.
Hrad je komplexem věžiček, prostorných sálů a teras.

V roce 1512 byla část Navary dobyta Kastilií a hrad se změnil již jen na příležitostní letní sídlo. Postupně ztrácel na kráse a chátral, až jej po rozhodnutí Navarské vlády v roce 1937 začali restaurovat. Práce trvaly 30 let.

Mudejárská výzdoba čerpá z arabských motivů.
Mudejarská výzdoba čerpá z arabských motivů.

V hradu sice nenaleznete žádný nábytek, ale co stojí za zmínku jsou arabské „mudejarské“ okna a výzdoba. Také si můžete vylézt do všech věžiček, ze kterých je nádherný výhled na okolní vinice. To, co nás pobavilo, byla ozvěna, která se tvořila v malých věžičkách na střeše. Trochu jsme si tam zazpívali, takže z nás v pokladnách museli mít radost.

Kolem hradu se rozprostírají lány vinné révy.
Kolem hradu se rozprostírají lány vinné révy.

Muzeum vína zahrnuje i následnou ochutnávku

Pokud si zakoupíte lístek na hrad, automaticky dostanete slevu do muzea vína. Čtyři podlaží vás provedou od historie přes odrůdy, výrobu až teorii degustace. Při odchodu jsme dostali skleničku experimentálního vládního vína, které mělo 16 %! Asi chtěli, aby lidé odcházeli z muzea řádně veselí.

Pan Mluvka nám prozradil tajemství jeho vína. V příběhu se objevil Leonardo da Vinci i staré odrůdy.
Pan Mluvka nám prozradil tajemství jeho vína. V příběhu se objevil Leonardo da Vinci i staré odrůdy.

Teď už zbývá jenom si zajít do nějakého sklípku (španělsky: la bodega). Paní v informacích nám doporučila prohlídku ve sklípku Cosecheros reunidos, kde provází veselý majitel zadarmo. Tento pán nám povyprávěl obrovské tajemství, jak se zdejší víno připravuje. To si ale budete muset přijít poslechnout sami. Nevím, jestli ho můžu prozradit a navíc nechci překazit zážitek z této prohlídky. Určitě si tam zajděte. Dokonce nám dal ochutnat různé druhy vína a sušenky. Takhle nás ukýval koupit si nějaké z jeho vín. Koupili jsme si samozřejmě jedno z nejlevnějších a…takové čůčo jsme snad ještě nepili. 🙂

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *