Život v energeticky soběstačném domě

Pobyt na Kaaňu byl plný ryzí přírody, ale někdy až moc divoký.
Pobyt na Kaaňu byl plný ryzí přírody, ale někdy až moc divoký.

 

Život v energeticky soběstačném domě není vždy jednoduchý. V Navaře jsme po dlouhém cestování zapustili kořeny a vstoupili do ekologického penzionu Kaaňo Etxea, který funguje energeticky nezávisle na síti.  Jak se v takovém ekologickém domě žije? Jako dobrovolníci při chodu této domácnosti jsme měli šanci to poznat na vlastní kůži.

Nejbližší vesnice Arrarats, která byla vzdálená asi 2 kilometry extra velkého srázu.
Nejbližší vesnice Beruete, která byla vzdálená asi 3 kilometry extra velkého srázu.

Pobyt na Kaaňu byla má první zkušenost s Helpxem. To je stránka, přes kterou si můžete najít ubytování a stravu výměnou za práci. Žijete s rodinou nebo v nějakém společenství a pomáháte, kde se dá. My jsme takto strávili 3 týdny s Albertou, Franciskem, čtrnáctiletým  Izarem a sedmiletou Alayou. Pomáhali jsme s provozem penzionu, s budováním různých projektů, s chodem domácnosti nebo s hlídáním dětí a domu. Stali jsme se součástí místa, sdíleli jsme radosti i strasti rodiny.

Kaaňo Etxea je ekologický penzión, který je celý postavený z přírodních materiálů, vybavený podle Feng Shui, zbavený zlých energií, vyproutkařený. Nebyl připojený na elektrickou síť, takže byl energeticky soběstačný. To znamená, že se elektřina vytvářela z vlastních solárních panelů, vlastního větrného mlýnku a jako záložní zdroj sloužil generátor. Generátor, který byl poháněný na naftu, se zapínal v případech, kdy přírodní zdroje nebyly schopny vyrobit dostatečné množství elektřiny.

Tento dům je energeticky soběstačný, postavený podle Feng Shuei a veškeré jídlo je Bio. Používají přírodní čistící prostředky, pijou cider z vedlejší vesnice a nemají wi-fi.
Tento dům je energeticky soběstačný, postavený podle Feng Shui a veškeré jídlo je Bio. Používají přírodní čistící prostředky, pijou cider z vedlejší vesnice a nemají wi-fi.

Život v energeticky izolovaném domě zní romanticky, ale má obrovskou spoustu zádrhelů.

  • Počáteční investice je veliká a je třeba ji dobře propočítat, aby se dům nestal těžkým břemenem.
  • Vše se postupně časem opotřebovává. Bateriím dochází životnost a tak se vám v jednom momentě života stane, že musíte zaplatit několik set tisíc za obnovu, jinak můžete bydlet při svíčkách.
  • Energetická samostatnost ovlivňuje váš životní styl. V penzionu se nemohly zapnout některé spotřebiče (myčka, trouba,..), protože by to celý systém neutáhl.
  • Stejně s generátorem používáte fosilní paliva, která až tak ekologická a udržitelná nejsou.

Z našeho pobytu v penzionu jsme se toho naučili hodně. Hlavně jsme si připomněli pravidlo zlaté střední cesty. Je třeba brát ohled na svět, ve kterém žijeme, stále se snažit, objevovat šetrnější cesty, ale měli bychom u toho stále myslet prakticky a nebýt fanatičtí, protože je snadné spadnout do snu.

Pokud byste chtěli zažít pár dnů v tomto penzionku, určitě doporučujeme se tam zajet podívat. Člověk si pořádně pročistí hlavu, dostane se mu jako hostu vřelého a domáckého přijetí a žije opravdu v souladu s přírodou. Více na stránkách:http://www.kaanoetxea.com/

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *