4 věci, které jsem se cestováním naučila

cestovani prinosy

 

Nejkrásnější na cestování nejsou pláže, památky, ani odlišná kultura, nejkrásnější je to, co si z toho odnesete. Každé cestování člověka mnoho naučí a já se s vámi teď podělím, co jsem se cestováním naučila.

Naučila jsem se…

…že stejně může být všechno jinak, než si představuješ.

A proto se tím netrapte a nevažte se na své představy. To, že má jeskyně Altamira zavřeno zrovna v pondělí, nebo že ti nenapíše nikdo z Couchsurfingu a ty musíš jít spát po páté do pole, to u cestování na denním pořádku. Díky tomu už mi nevadí, když věci jdou jinak, protože tě můžou zavést na zcela jinou cestu a místo. Důležité je to přijmout a být za to vděčný.

Hrad Loarre

…že poco a poco (třošku po trošce) je někdy více.

Při cestování máme často velké plány. My jsme chtěli například objet celý Pyrenejský poloostrov, vidět památku po památce. Když se ale podívám zpátky, tak nejvíce jsme si užili části cesty, kdy jsme cestovali pomalu, po troškách. Poco a poco, jak by řekli Španělé. Když cestujete pomalu, více si to vychutnáte, máte čas se zastavit a vnímat prostředí. Nakonec se poco a poco stalo naším heslem. To hlavně díky Juanovi v Santanderu, který tímto životním heslem žil. Poco a poco si plnil svůj sen být profesionálním hudebníkem a s nepohnutelnou trpělivostí každý den cvičil.

Náš kamarád Omar a Marcel

…že o přátele se musíme starat.

Tohle nás naučila Rita v Katalánsku, která ač bydlela sama, nikdy sama nebyla. Ritu považuji asi za největšího networkera, kterého znám. Lidé ji měli rádi, protože se o ně starala a stále vymýšlela, co by spolu mohli dělat.

Kaano Etxea

…že není dobré nic dělat do extrému.

Tohle jsme zjistili v ekologickém penzionu, když se tam mnoho věcí hrotilo a ve výsledku to mělo větší dopad, než kdyby se chovali ekologicky střídmě. Například, když měli větrnou elektrárnu a stejně nakonec museli používat dieselový generátor.

Mimo tohle jsem se naučila ještě spoustu menších věcí osobního charakteru. Každý spadne do jiných situací a naučí se něco nového. Cestování je nepředvídatelné, a proto se čas od času octnete hodně dole. O to je krásnější se zvednout.

P.S. Kdybych vám připadala, že mám opuchlé oko. Tak mě přes noc kousl mravenec do víčka. Hmm.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

One thought on “4 věci, které jsem se cestováním naučila

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *