3 tipy, jak si uvědomovat cyklický život

minulém článku jsem se rozplývala nad podstatou cyklického života. Jak se ale chovat, abychom respektovali rytmus přírody? Které věci k této ideji podle mě neodmyslitelně patří?

přírodní život tipy
3 tipy pro cyklický život

1. Trávit čas v přírodě

Nejlépe si uvědomíme cykličnost přírody, když v ní budeme. Stačí se zastavit a sledovat, jak se krajina mění od jarního zrození života, přes plodnost léta, kreativní podzim až do ničivé zimy. Vše usne, skončí, aby se znovu mohlo s plnou silou narodit. Takové procházení krajinou, sbírání plodů a rostlin, či pozorování zvířátek je pohlazení na duši.

Například v zimě, nebo za špatného počasí jsme úplně odtrženi od přírody. Sedíme v teple a v suchu domova a díváme se na zasněženou krajinu z okna. Jak si potom my a naše tělo může uvědomit, že je opravdu zima? Proto stojí za to si čas od času vyjít na zimní túru, klidně i s přespáním venku, abychom si uvědomili, že pokud se zastavíme, opravdu nás zebou ruce. Začneme vnímat padající sníh a studený vzduch. Věřím, že takové příležitostné výpravy posílí nejen tělo, ale i ducha. Proto mám ráda cestování. Dostane nás často do svízelných situací, do deště, do zimy a potom si musíme nějak poradit. Nejsem žádný zálesák, abych vyhledávala nepohodlí, ale čas od času to vystoupení z komfortní zóny prospěje. 🙂

2. Jíst lokální a sezónní zeleninu

Jídlo je velmi skloňované téma poslední doby. V obchodech si můžeme koupit ovoce a zeleninu z toho nejvzdálenějšího a nejexotičtějšího koutu naší Země. Některé exotické ovoce se stalo tak běžné, že už se nad ním ani nepodivujeme. (Co třeba banány, citróny a pomeranče!) Jahody jsou k dostání celý rok a to ani nemusíme jít za dvanácti měsíčky. Naše jídlo se už vůbec neodvíjí od naší roční doby a podnebí. Jíme jídlo, které je tělo připravené jíst v jinou roční dobu. Jíme jídlo, které nepochází z přírody, ale ze supermarketu. Z tohoto důvodu se snažím vyhledávat potraviny, které rostou v danou roční dobu v mém okolí. Jím podle toho, v jakém ročním období se nacházím, jím zdravé, čerstvé suroviny, které nemusely urazit tisíce kilometrů. Je to levnější a také šetrnější k naší Zemičce.

cyklický život tipy

3. Kdykoliv začít znovu

Poslední tip, který není tolik spjatý s přírodou, ale spíše s lidskou vůlí je začínat znovu a znovu. Výhoda dívání se na svět jako na cyklický je, že pokud se nám něco nepovede, můžeme to znovu zkusit. Prostě je přirozené dělat chyby, vždy se z nich něco naučíme a můžeme znovu začít s novými zkušenostmi. I kdybychom zjistili, kudy cesta nevede, tak je to něco navíc. Prostě začínat znovu a znovu má své výhody. Můžeme se podívat na to staré, nepotřebné a bolestivé odhodit a začít na bílém plátně. V takové chvíli nezáleží, co jsme kreslili dříve, ale co nakreslíme.

Jaký je váš pohled na cyklický život?

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *