Výlet: Přechod Javorníků a Beskyd + recept

 

Javorníky výlet
přechod Javorníků a Beskyd

Hřeben podél česko-slovenské hranice je příjemná vícedenní túra. Po cestě jsme mohli sledovat proměny krajiny a kultury z Valašska až po Těšínsko. Krajina se měnila i závisle na výšce, kdy ze skoro končícího zlínského jara jsme se dostali do zavátých lesů Malé Polomi. Cesta to byla moc krásná a nijak náročná. Doporučuji si ji projít.

přechod Javorníků
Huslenky

Původní plán byla Polonina na slovensko-ukrajinských hranicích, ale protože jsme zaspali koupení lístků do Trenčína a na Velikonoce se samozřejmě všichni Slováci snaží dostat ze Zlína domů, nezbylo na nás v autobuse již místo. Proto jsme změnili plán na poznávání „naši“ krajiny a rozhodli se dojít do Bystřice za mou rodinou pěšky.

Popis cesty

Nejprve jsme se svezli do Vsetína a poté přestoupili do Huslenek. Huslenky byla vesnička na úpatí Javorníku, kde vše bylo v rozpuku a tolik (vzácné) květeny jsem na jednom místě dlouho neviděla. Postupně, jak jsme se dostávali výše na hřeben, z prvosenek se stávaly sněženky, až zbyly jen holé louky, které na jarní rostliny ještě čekaly. V průběhu celého výletu nás stíhalo doslova aprílové počasí, takže první den svítilo sluníčko, mrholilo, ba dokonce padaly kroupy.

Javorníky výlet
Mrholilo, byly kroupy, ale potom ty krásné výhledy po dešti to nádherně doplnily.

Naše cesta (viz mapa) ve zkratce taková:

 1. Den: Huslenky – Kohútka – Portáš (14km)
 2. Den: Portáš – Malý Javorník – Stratenec – Velký Javorník – Bumbálka – Sněžná (26km)
 3. Den: Sněžná – Kelčovské sedlo – Bobek – Konečná – Doroťanka (15 km)
 4. Den: Doroťanka – Súlov – Bílý kříž – Malý Polom – Slavíč – Ostrý – Bystřice (29 km)
  přechod javorníků
  Přechod Javorníků a Beskyd

  Velká polom výlet
  Před Velkou Polomí jsem si připadala jako v únoru – všude bílo.

Ubytování

Přespávali jsme na chatě Portáš. Stálo nás to 460 za osobu i se snídaní. Pokojíček byl moc pěkný a čistý. Další noc jsme strávili na chatě Sněžná. Cena byla 220 v zimní sezóně bez snídaně za osobu. V chatě jsem se moc necítila, bylo tam ponuro a přístup personálu spíše průměrnější. Ale na přespání stačí a navíc skvěle vařili.Poslední noc byla na chatě Doroťanka. Ta nás nadchla svou kuchyní, perfektními půllitrovými polévkami za 45 Kč a nádherným okolím. Celkově příjemná atmosféra, i když chata byla již starší. Jedna noc za osobu se snídaní byla za 280 Kč.

chata Portáš výlety
Naši první noc jsme strávili na chatě Portáš. Byla moc pěkná a čistá.

Jídlo

Jídlo jsme si napůl nesli na zádech a napůl kupovali na chatách. Dělala jsem koláč s tvarohem a jarními bylinkami (medvědí česnek, bršlice, kopřivy), pórkem a sýrem. Dále jsme si nesli bochník chleba, nějaké oříšky, křížaly a ovoce. Do budoucna bych si chtěla nasušit nějakou zeleninu a ovoce, ať na delších výpravách ušetříme váhu. Večeře jsme si většinou dali formou polévky v hospůdce.

Ostrý výlet
Pádíme z Ostrého dolů na velikonoční zábavu! (Druhý den jsem nemohla chodit, tolik jsme tancovali!)

A nakonec recept na koláč, který jsme postupně pojídali celou dobu.

Recept na koláč z jarních bylin a tvarohu

250g špaldové mouky smíchejte se 100 ml vody, 5 lžícemi oleje, špetkou soli a půl prášku do pečiva. Já přidala místo lžíce oleje asi 10g másla, které mi zbylo. Celé těsto jsem vypracovala, roztáhla jako pizza těsto na plech a nechala péct na 180 stupňů 10 minut. Mezitím jsem si připravila tvaroh – 100 g tvarohu jsem rozmíchala s mlékem, solí a 1 stroužkem česneku na krémovitou hmotu. Na pánvi jsem si osmahla cibulku, přidala nakrájené listy medvědího česneku, bršlice a kopřiv (lze použít i jiné jarní lístky a nebo špenát). Vytáhla jsem těsto z trouby, rozetřela na něj tvaroh, bylinkový špenát, posypala cheddarem a pórkem. Nechala na dalších 5-10 minutek zapéct, až se náplň lehce připekla. A je to!

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

One thought on “Výlet: Přechod Javorníků a Beskyd + recept

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *