Bršlice kozí noha – fakt moc dobrý plevel

Pokud si člověk představí plevel, většinou má v hlavě obrázek bršlice. Pravděpodobně však neví, jak se jmenuje a že je to velmi užitečná rostlina. Jak může být plevel užitečný? Bršlici můžete jíst celý rok, najdete ji všude a navíc je velmi chutná.

bršlice herbář
Bršlice kozí noha

Jak chutná bršlice kozí noha:

Bršlice chutná po petrželce a trochu celeru. Její lístky jsou vcelku odolné. Když si ji nasbírám na zahradě, vydrží mi klidně ještě týden v ledničce. Bršlice se hodí spíše do slaných věcí, upravuji ji ráda za tepla, ale klidně se hodí i do salátů či smoothie. Nejraději bršlici přidávám do luštěninových karbanátků, zeleninových směsí či je součástí jarní zelené polévky.

Něco málo z botaniky:

Latinským názvem se jmenuje Aegopodium podagaria. Lidovými názvy se jí říká také kerhák nebo baršlice. Bršlice je vytrvalá rostlinka s hranatou, dutou lodyhou. Listy jsou trojčetné. Samotné lístky jsou oválného tvaru s pilovitým okrajem. Bršlice kvete od května do srpna bílými květy, které jsou ve tvaru složeného okolíku s 12 – 20 paprsky. Květy opilují mouchy.

Výskyt:

Jak už jsem zmiňovala, Bršlice roste všude. Nalezneme ji od nížin po výšku 1500 m. n. m v celé Evropě. Nejčastěji ji ale potkáme na zanedbaných zahradách, v sadech, na hřbitovech, na březích řek v listnatém lese či u cest. Tato rostlinka roste hlavně na hlinitých půdách s obsahem dusíku.

Čím nám je prospěšná?

Kromě toho, že zažene hlad kdekoliv v Evropě, předá nám také spoustu zdravých látek. Bršlice obsahuje velké množství vitamínu A, C a také minerálních prvků: železo, mangán, měď, titan a bór. Vitamínu C je v ní dokonce 2x více než v kadeřávku.

Nejznámější léčebný účinek je rozpouštění kyseliny močové, a proto se už od pradávna používala při dně. Odtud také pramení její latinský název podagra, jak se říká typu dny, která postihuje palec u nohy.  Naši předci si z ní dělali také obklady při revmatických bolestech.

Pro případ, že byste si ji donesli z přírody domů a zároveň nevěděli co s ní, udělejte si luštěninové karbanátky.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

2 thoughts on “Bršlice kozí noha – fakt moc dobrý plevel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *