Dokument: Ohrožená semínka

Ohrožená semínka
Semínko v hlavní roli

Další z dokumentů, který mě v poslední době nadchl. A nejsem z něho nadšená jen já, ale i mnoho dalších diváků, protože na ČSFD má dokument Ohrožená semínka hodnocení 91%. (23.5.2017) Navíc krásně doplnil mé permakulturní období a proto k mému perma-idealismu přidávám ještě chuť pěstovat semínka.

Ohrožená semínka
Will Bonsall sedí před svou stodolou a v ruce drží vzácnou odrůdu kukuřice.

Dokument Ohrožená semínka (v originále Seeds: The Untold Story) režíroval Taggart Siegel, který již dříve pracoval v podobném typu dokumentu s tématem včel. Fascinuje mě jeho kamera a způsob stavění příběhu. Nevypráví jen příběh jednotlivých lidí, ale ukazuje detailně samotná semínka. Zjednodušeně řečeno, semínka ve filmu hrají hlavní roli, ne lidé. Dokument je prosycen jeho fascinací nad různorodostí rostlin, nad přirozenou diverzitou a nad nezlomnou sílou malinkatého barevného semínka.

Ohrožená semínka
Vandana Shiva se prochází polem semenné banky v Dehradunu, Indie.

Bohužel není vše tak různobarevné, jak se na první pohled zdá. Semínka jsou ohrožená geneticky upravovanými druhy, monokulturami a intenzivním zemědělstvím. Na světě za poslední století zmizelo 94% druhů rostlin!  To málo (z lidského měřítka vlastně spousta), co zbylo, se uchovává v semenných bankách. ,,Když chcete dostat nějakou zemi do úzkých, vybombardujte jejich semennou banku.“ uvádí se ve filmu a v mnoha válkách se přesně toto praktikovalo. (USA vybombardovala semennou banku v Íráku. Němci se snažili za 2. světové války zničit semennou banku v Leningradu. Nakonec ji zničilo samotné Rusko odprodejem pozemků s rostlinami pro stavbu luxusních vil.)

Ohrožená semínka
Sklízení velmi ohrožených druhů kukuřice v Oaxace.
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *