Cyklistický výlet Chřiby – ideál pro bivakování!

Chřiby výletChřiby výlet

Chřiby jsou příjemné kopečky kousek od Zlína. Nejsou moc prudké, tak akorát malé, prostě skvělé místo na dvoudenní výlet. My jsme se vydali přes toto pohoří na kole a naplánovali jsme si výlet na 1-3 dny, podle toho „jak to půjde“.

Chřiby výlet

Původně jsme chtěli jet na nějaké profláklejší místo, jako je Český ráj, Blansko, Vysočina, ale to bychom museli jet v průměru 5 hodin vlakem. Tak jsme to zavrhli – přece nebudeme tak nároční, když máme hezká místa za rohem! Peníze za lístek raději použijeme na půjčovné kola pro Marcela. Upřímně, musela jsem ho na kolo trošku přemlouvat.

chriby výlet
Půjčili jsme si kolo od ČD a bylo docela luxusní.

Kolo v hlavní roli

Nabalili jsme si teplé oblečení na noc, spacáky, alumatky, domácí chleba a domácí luštěninovou pomazánku. (Mňam! Recept najdete na konci článku.) Nejsem nějaký převratný sportovec, a proto první kopec z Otrokovic nahoru na hřebeny Chřib mi dal opravdu zabrat. Obzvlášť mě nenapadlo, že brašna na kolo s celým, dříve zmíněným, nákladem bude taková kamarádka gravitace, že se bude snažit ze všech sil stáhnout kolo zase dolů z kopce. Časem jsem si na to zvykla a na konci cesty jsem si brašny skoro nevšímala. (Anebo jsme snědli ten chleba a pomazánku?)

na kole v Chřibech
Výlet Chřiby – mapa naší trasy

Naši trasu vidíte na mapě. Z cesty bych vyzdvihla hlavně – příjemnou krajinu Chřibů. Takovou mírnou, bezpečnou, domáckou, ale stále živoucí. Dále skvělou zříceninu Střílky a hrad Cimburk. Ten přes celé léto opravuje Občanské sdružení Polypeje. Probíhá to asi tak, že se na léto zavřou na hradu, dělají si srandu z turistů (ale milou) a po boku míchaček se snaží, aby Cimburk nespadl. Záslužná práce. Výlet jsme pak uzavřeli zámkem v Buchlovicích.

chřiby na kole
Já jako nadšený objevitel starých míst a středověkých hradů jsem nemohla chybět ani na této zřícenině.
Chřiby na kole
Podle obrázků na informační tabuly byl hrad opravdu velký. Dochovalo se jen pár stěn, ale naštěstí stále vypadal jako hrad. 🙂 (Některé zříceniny vypadají spíše jak hromada kamenů.)
Střílecký hrad výlet
Ze Stříleckého hradu byl překrásný výhled.
Cimburk výlet
Cimburk byl krásně zachovalý. Hlavně díky nadšencům, kteří jezdí hrad každoročně opravovat. Bohužel, ne vždy jsou na opravu peníze.
Cimburk výlet
V celém areálu se schovává spoustu strašidel a kouzelných bytostí. Mě se líbil tento suverénní čert.

Cimburk výlet

Bivakování v Chřibech

Co se týče noclehu, přespává se v Chřibech velmi pohodlně. Je to způsobeno hlavně tím, že po cestě narazíte na velké množství odpočívadel a turistických přístřešků. Některé dosahují takového luxusu, že se pod ně vejdou pohodlně kola, uprostřed je vybudované kamenné ohniště či jsou celé uzavřené, takže do nich neprší. Při hledání útulny musíte být rychlí, protože všude po lese jezdí další cyklistická konkurence. My jsme takto již v podvečer byli odsouzeni k putování od jedné boudy k druhé, protože všechny byly plné k prasknutí. Nejdříve to byli cyklisti, poté horolezci – hold Chřiby jsou oblíbené místo pro všechny. Doporučuji se při hledání orientovat podle mapy útulen.

Chřiby boudy
Náš hotel, který nás uchránil před bouří. Schoval se tam i kamarád plh, který v noci zlomyslně shodil Marcelovi na hlavu kešku.
Buchlovice výlet
Naše poslední zastávka – zámek Buchlovice.

 

Fazolová pomazánka

2 hrnky fazolí jsem uvařila v tlakáči s majoránkou a solí. Trvalo to 20 minut. Vodu jsem slila, konkrétně z ní udělala polévku, a fazole jsem rozmixovala s lžičkou oleje. Poté jsem nakrájela hrst kysaného zelí na drobno a přimíchala ke směsi. Vše jsem ještě dochutila solí a pepřem. Pomazánku jsme jedli na domácím chlebu a sypali ji čerstvě vyrostlou řeřichou.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *