Francie 2017: Alsasko pod ochranou svaté Otýlie

alsasko tipy
Hrázděné domky Alsaska nezapřou blízkého souseda – Německo.

Naše cesta začala Alsaskem. Tentokrát cestujeme méně dobrodružným způsobem – jedeme autem s přáteli do Bretaně a Normandie. Po cestě jsme se zastavili v Alsasku za příbuznou od kamarádky, abychom nemuseli 2000 kilometrů ujet na jeden zátah.

alsasko cestování
V tomto domě jsme bydleli. Byl to bývalý mlýn s nádherným interiérem, který rámovaly staré trámy.

Alsasko je typické svými hrázděnými domy. Ty jsme viděli nejen v historických centrech měst, ale i daleko za městem. Každá druhá usedlost v krajině je hrázděná. Dalším symbolem Alsaska jsou čápi. Motivem čápa zdobí své domy a zahrady, ale hlavně si je vydržují na svých střechách, takže při každém rozhledu kolem sebe alespoň jednoho uvidíte.

alsasko příroda
Odpoledne jsme se prošli do lesa. Hlavním stromem jsou zde kaštanovníky, ostružiny najdete na každém rohu a hub jsme přinesli plný košík.

Alsasko spojuje patronství svaté Otýlie. Podívali jsme se do kláštera této svaté, kde v různých kaplích můžeme nalézt vyprávění z jejího života a v jedné dokonce její hrob. Zajímavostí je, že hrob byl naposledy odkryt Karlem IV. a Otýlie prý měla tělo neporušené, jako by jen usnula.

legenda o svaté Otýlii
Svatá Otýlie shlíží ze svého kláštera na svůj kraj. Její atribut je kniha s očima. Je také mimojiné patronkou nevidomých a očních chorob.

Svatá Otýlie měla pohnutý život, který avšak neobsahuje takové velké množství násilí, jako u jiných světců. Naopak je to velmi pěkný příběh, plný lásky k bližním.

mont sainte odile legenda
Mont Sainte-Odile neboli klášter svaté Otýlie je úžasné místo s příjemnou a klidnou atmosférou. Nejkrásnější je kaplička přímo s ostatky svaté Otýlie a s výjevy z jejího života.

Legenda O svaté Otýlii

Otýlie se narodila hraběti Adalrikovi, který dlouho prahnul po svém nástupci. Když se ale hrabě dozvěděl, že místo očekávaného chlapce se mu narodila slepá dcera, dal toto dítě zabít. Matka se snažila dítě zachránit a tak ho tajně poslala do kláštera benediktinek v Burgundsku. Když pak přišel biskup sv. Erhard na návštěvu do kláštera, posvětil dítko na Otýlii. Při křtu svěcená voda pokropila také oči a uzdravila Otýlii zrak. Když Otýlie v klášteře vyrostla v zbožnou a velmi inteligentní dívku, rozhodla se navštívit svou rodinu. Napsala svému bratru, zdali pak může přijet domů. Bratr se jen zmínil o Otýlii u otce a otec se rozzlobil, že ji nechce nikdy vidět. Bratr i přes otcovo odmítnutí napsal Otýlii, aby co nejdříve přijela. Třeba se otcovo srdce obměkčí, když Otýlii uvidí.

mont sainte odile výlet
Skalní křížová cesta na vrcholek ke klášteru Mont Sainte-Odile

Když Otýlie přijela, otec se rozlítil na jejího bratra, až ho v zuřivosti srazil holí a zabil. Hned poté litoval svého činu a Otýlii si i díky její kráse a moudrosti oblíbil.  Adalrik se pak rozhodl, že když má tak krásnou dceru, nechá ji provdat. Otýlie se zhrozila. Zaslíbila se přece bohu a za žádnou cenu nechce tuto přísahu porušit. Rozhodla se tedy utéct. Utíkala údolím podél Rýna, ale divocí psi a Adalrikovi rytíři se k ní blížili. Když v jednu chvíli běžela kolem skály, začala se modlit až se skála otevřela a ona se do ní mohla schovat. Poté ji skála zase propustila a Otýlie se vrátila do kláštera. Otec po svém činu onemocněl. Když se to Otýlie dozvěděla, přijela se o Adalrika starat. Ten si díky její lásce uvědomil své chyby a nabídl Otýlii, že nechá postavit klášter podle jejího přání. Od té doby Otýlie uzdravila mnoho nemocných a stala se světicí.

mont sainte odile kamenná zeď
Nejstarší památkou na kopci s klášterem svaté Otýlie je obrovská zeď, postavená pravděpodobně římany kolem celého vrcholku. Zeď byla 3 metry vysoká a přibližně 4 km dlouhá.

Alsasko je již za námi.  Kde se podíváme příště? Čeká nás konečně Bretaň, plná příběhů o skřítcích, vílách a starých národech. Těšte se na pokračování.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *