Francie 2017: Čím je bretaňská kultura typická?

V rámci festivalu, ale i všude kolem něj jsme měli možnost nadýchat se Bretaně do syta a s drobným komentářem našeho francouzského kamaráda jí porozumět. Kolik má společného bretaňská kultura s Kelty jsem ani netušila! A přitom minulost zde dýchá z každičkého kousku země.

bretaňská kultura
Bretaňský kroj s plochým čepcem

Kroje

Typický bretaňský kroj pochází z 19. století. Vypadá podobně jako jiné kroje – tmavé šaty z těžkého materiálu, zástěra. Muži nosí asi přesně takový oděv, jaký si pro bohatší obyvatele 19. století představíme. Ženy se odlišují hlavně svou pokrývkou hlavy – bigouden. To je vlastně docela srandovní věc, která vypadá, jako by žena měla na hlavě svíčku nebo malou střížku. Tradiční čepec je vytvořený z naškrobené krajky a každý region má tvar a vzor trochu jiný.

bretaň folklor
Bretaňský kroj s podlouhlou krajkou.

Mě zaujaly také kroje lidí, kteří v minulosti sbírali sůl. Muži nosili pevné pásy proti kýle a ploché slaměné čepečky, aby mohli na hlavě nosit těžký náklad soli. Ženský kroj se skládal z vykasané sukně a bílého šátku přes obličej.

bretaň výlety
Bretaňský kroj lidí, kteří v minulosti pracovali na solných mokřadech.
bretaňská hudba
Při těžbě soli nosili bretonci těžký náklad na hlavě na malých slaměnných kloboučcích.
bretaň jídlo
Lidé ze solných mokřadů jdou do práce.

Všechny bretaňské kroje a tradiční tance naleznete ve videu z letošního průvodu festivalu Interceltique17.

Hudba

Typická kapela Bretaně se jmenuje bagad a vyskytuje se v každém větším městě.  Je to skupina složená z hráčů na biniou (dudy), bombarde (něco jako hoboj) a bubnů. Počet hudebníků se pohybuje od 30 do 50. Podívejte se na video, abyste si to uměli představit. Je to velmi podobné tradiční skotské hudbě.

Některé bretaňské písničky se rozšířily do celého světa jako například Tri Martilod. Ve Francii většinu tradičních písní zpívají přávě Tri Yann, v Česku uslyšíme bretaňskou hudbu v podání kapely Bran. (doporučuju 🙂 ) Můj výběr nejznámějších písniček najdete zde:

Tradiční tance jsou kruhového rázu, kdy se všichni drží za malíčky a šoupavo- poskakujícím krokem se pohybují po parketu.

Symboly

V Bretani narazíme na dva hlavní symboly – triskel a hermine. Triskel nalezneme třeba i v Irsku, protože tento znak je všeobecně v keltských zemích rozšířený. Symbolizuje princip tří nekonečných entit – minulosti, přítomnosti, budoucnosti. Je to symbol cyklického koloběhu života. Číslice 3 nesla pro Kelty značný duchovní význam, protože symbolizovala bohyni ve třech podobách – panna, matka, stařena. Trojjediného boha poté převzalo i křesťanství jako Bůh Otec, Syn a Duch.

Triskel – zdroj: wikipedia
bretaňské symboly
Hermine – zdroj: pinterest

Hermine v překladu hranostaj se nachází i na bretaňské vlajce. Hranostaj je národní bretaňské zvíře, protože podle legendy dodal odvahu bretaňskému rytíři v boji proti Vikingům, když se zvíře s vervou pustilo na mnohem větší lišku.

bretaň cestování
Bretaňská vlajka – zdroj: regionální vlajky

Jídlo

Tradičním pokrmem Bretaně jsou palačinky. Teď si říkáte, že přece palačinky najdeme ve Francii na každém rohu, tak proč zrovna Bretaň? Pravdou je, že Bretaň je kolébkou palačinek na sladko i slano. Ty sladké se jmenují crepes, jak jistě víte. Těm slaným se říká galettes a odlišují se od běžných pohankovou moukou. Podávají se buď se sýrem a medem, vajíčkem, šunkou nebo s klobáskou vařenou v cibuli a pivu. Další hříšnost, která proslavila Bretaň, jsou kouign aman. Je to snad nejsladší a nejtučnější pečivo na světě. Dělá se tak, že do těsta zabalíte kus másla hrubý jako palec a na něj naskládáte kostky cukru. Z těsta se udělá šáteček, který se pak zapéká v misce. Po snězení celého kousku umíráte na cukrovku nebo zvýšený cholesterol.

bretaň jídlo
Kouign amann uvidíte na fotce v hliníkových mističkách.

 

Pití

Co se týká pití, nesmíme zapomenout na cidre. Jablečný alkoholový nápoj, který se pije stejně hojně jako u nás pivo. Chutná nakysle, není tak umělý a sladký jako britský cider.  Já jsem si za náš pobyt cidre tak oblíbila, že domů jsme si dovezli 6 flašek různých druhů . Doufám, že nějaký farmářský najdu i u nás. Alkohol tvrdšího rázu se nazývá chouchen (šušen) a podobá se české medovině.

breton cidre
Cidre fermier neboli nejlepší cidre, který jsme za cestu ochutnali, z místní farmy.

Myslím, že už víme všechno potřebné, abychom si udělali Fest Noz – bretaňský noční festival plný hudby, tance a jídla!

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

One thought on “Francie 2017: Čím je bretaňská kultura typická?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *