Francie 2017: O hrobu Merlina v Broceliande a jiných tajemných místech v Bretani

Bretaň je opředená mnoha slavnými legendami. V jejích lesích sbírali druidové jmelí svým zlatým srpem, Obelix nosil menhiry třikrát větší než on sám a v lese Brocélinade se vášnivě milovali a nenáviděli čarodějové Merlin a Viviane. Která místa jsou s těmito legendami spjatá?

Carnac výlet
Pole plná kamenů v Carnacu.

Carnac

Dlouhá pole, na kterých místo obilných klasů rostou kameny. Teda vlastně nerostou, ale prostě tam jsou. Nikdo neví proč a odkud se vzali. My jsme za dobu strávenou v Carnacu vymysleli asi tolik různých teorií, kolik je v Carnacu menhirů. Místo mělo opravdu atmosféru. (Pokud jste se vyhli davům turistů.) A nejúžasnější místo je les kolem, který opravdu vypadá jako z Asterixe a Obelixe. Prostě keltský les tak, jak má být.

Carnac cesty
Mezi starobylými kameny rostl vřes a jiné barevné kvítí.

 

Carnac les
Les vypadal jako kdyby se zastavil v době, kdy po něm ještě chodili galští druidové.
Asterix Obelix
Uprostřed lesa v Carnacu stál obrovský menhir, jako kdyby ho sem přinesl Obelix na památku Dulcinei.

Les Brocéliande

Na mapě najdeme jenom Paimpontský les, ale každý místní ví, že původnější jméno je les Brocéliande. Tento bájný les hraje významnou roli v Artušovských legendách. Nějaký příběh naleznete snad ke každému metru čtverečnímu a  nejen z této středověké doby. Podle legend o Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu právě v Brocéliande pobýval kouzelník Merlin, který se zde zamiloval do jezerní víly Viviane. Udělal všechno, co jí viděl na očích. Naučil ji většinu svých kouzel. V jejím jezeře jí postavil krásný křišťálový zámek, který je před lidskýma očima schován vodní hladinou. Toto jezero se nachází u hradu Comper, který se nyní proměnil v Artušovské centrum, kde se schází všichni nadšenci těchto legend. Viviane měla nevlastního syna Lancelota, který byl nejudatnější ze všech rytířů kulatého stolu. Ale byl to také právě ten, který se zamiloval do Ginevry – manželky krále Artuše a zavinil tím konec rytířů kulatého stolu.

Artuš legendy
Hrad Comper u jezera  víly Viviane.
Merlin
V tomto jezeře u hradu Comper postavil Merlin své milované Viviane křišťálový zámek ukrytý lidským zrakům pod hladinou.

V lese Brocéliande kromě hradu Comper , můžete navštívit také hrob Merlina, kde lidé nechávají své malé oběti. (Když jsme tam přišli, bylo tam rajče a kus chleba od svačiny!) Merlin byl podle legendy poražen Viviane a uvězněn v jeskyni/kamenu/jámě kouzlem, které jí sám naučil.

Brocéliande
Hrob Merlina s obětními dary příchozích.

Ve stejných místech se nachází také Fontána mládí. Kdo se z ní napije, zůstane navždy mladý. (Já dodávám, že to je dost reálná představa, protože podle mě nepřežije do druhého dne. Voda vypadala opravdu nevábně.)

Mont Sainte-Michel

V mystické náladě jsme pokračovali velký kus na hranici s Normandií, protože nás čekala poslední část cesty.Jedna z nejslavnějších památek Francie – Mont Sainte Michel. (Dodnes se vedou spory, zda je toto místo normandské nebo bretaňské.)Rozhodli jsme se tam vydat za úsvitu, abychom se vyhnuli davům turistů a místo bylo o to romantičtější. Proto jsme noc před přespali na pobřeží v autě u malé kapličky. Moře má takovou sílu! Bylo to jedno z nejkrásnějších míst za celou cestu.

Bretaň cestování
Kaplička, u které jsme přespali před výjezdem ke klášteru.

U Mont Sainte Michel jsme zaparkovali na obrovském (docela drahém) parkovišti a vydali se přes tekuté písky ke kláštěru. Tekuté písky pro to, protože kolem ostrova jsou „pískové bažiny“, které dokáží při odlivu schramstnout celého člověka, ani nemrkne. K ostrovu je postavený most, takže jsme se tomuto nebezpečí vyhli.

Mont Sainte Michel
Úchvatné tekuté písky kolem Sainte-Michel
Mont Sainte-Michel
Mont Sainte-Michel bez davů turistů

Protože jsme tam byli moc brzo, žádnou prohlídku jsme nestihli. A přitom bychom ji jako studenti měli zadarmo. Nám to nevadilo, protože atmosféra ostrova byla úchvatná. Jedinými společníky nám byli racci a obsluha restaurací, která se chystala na nový den.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

One thought on “Francie 2017: O hrobu Merlina v Broceliande a jiných tajemných místech v Bretani

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *