Cyklický život a Zero Waste

Zero Waste (život bez odpadu) a Cyklický život patří neodmyslitelně k sobě. Jak můžeme mít úctu k přírodě a všemu živému (včetně sebe), když ji zanášíme každoročně tunami odpadu? Jak uslyšíme rytmus přírody, když máme uši zacpané igelitovými sáčky? V tomto období (4. – 10. 9. 2017) probíhá celosvětová akce Týden bez odpadu, kterou koordinuje v Česku blog Czech Zero Waste. 

Domácnost bez odpadu – zdroj: Coleman-Rayner | Bae Johnson

Co je to Zero Waste?

Za slovem Zero Waste je snaha žít bez odpadu, nebo jej alespoň minimalizovat. To znamená, že lidé nakupují potraviny bez obalu, například ve svých látkových pytlíčcích. Obklopují se přírodními a rozložitelnými materiály nebo si to třikrát rozmyslí, než si koupí novou věc.  Prostě směřují k tomu, abychom situaci s přemírou nerozložitelných odpadů nezhoršovali, ale alespoň udrželi v nějaké přijatelné míře.

Proč by nás měly trápit odpady?

Příroda pod množstvím, hlavně plastového odpadu, trpí. V mořích vzniká sedmý kontinent, který není vytvářen silou tvůrčí a přirozenou, ale vzniká v důsledku naplavování veškerých zbytků člověka, které se do moře dostávají. Mnoho pláží je pokryto vrstvou „pokladů“, které byste raději nenašli. Ptáci, ryby i jiní přímořští živočichové si pletou odpadky s potravou a poté umírají s plastovým sáčkem v žaludku. Je to smutný příklad, který může odpad v mořích napáchat.

Kudy putuje odpad v Pacifiku?

Dalším jevem jsou skládky, ve kterých se například biologické odpady nemohou správně kompostovat, umělé látky se z netřízených odpadků vsakují do půdy i vody. Věcí a obalů je prostě na světě moc – a proto vzniklo hnutí Zero Waste.

Skládka ve Slavičíně – zdroj: http://potok-luksinka.wbs.cz/

Kdo za Zero Waste stojí?

Za touto myšlenkou stojí Bea Johnson, která svou knihou Zero Waste Home  (v českém překladu Domácnost bez odpadu) vzbudila celosvětový rozruch. Tato slečna vyprodukuje jednu zavařovačku odpadu za rok. Na myšlenku navázali další lidé, organizace a trend se rozrostl také díky blogerům.  U nás jsou nejznámější  holky z Czech Zero Waste, které mimo psaní věnují svůj čas i živému povídání či koordinování Týdne bez odpadu.

zero waste
Veškerý odpad, který vznikl v rodině od Bei Johnson v roce 2016.
Rodina od Bei Johnson, která vyprodukuje za rok zavařovačku odpadu. Zdroj: Coleman-Rayner | Bae Johnson

Přidejte se taky. První kroky znamenají, že budete pečlivě třídit, brát si na nákupy svou tašku nebo popřemýšlíte, jestli potřebujete tolik nových věcí. Není to nic strašného.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *