Proč každé ráno zdravím slunce

Je to už několik měsíců, co jsem si navykla každé ráno zdravit slunce. Krásný začátek dne, který mě nabudí a pohladí hned po ránu. Nedělám to jinak než jógovým pozdravem slunce. Co mi každodenní cvičení dává? Jak pozdrav slunce cvičit?

Nejsem žádný jogín či lektor, abych uměla popsat veškeré tisícileté učení jógy, které se za pozdravem slunce skrývá. Dokážu ale osobně popsat, kde hodnotu pozdravu slunce vidím.

Moje typické ráno vypadá tak, že se pomalu probouzím a nějakou dobu válím v posteli. Poté si jdu vyčistit zuby a opláchnout obličej, abych se „probudila“. A pak mě čeká TO nalazení. Stoupnu si k oknu a začnu cvičit. Cvičím vždycky tak dlouho, kolik to ten den cítím. Většinou vstávám dostatečně brzo, abych si tuto ranní svobodu mohla dovolit.

Při první pozici – zvednutí rukou do vzduchu – obejmu srdcem celý svět. Je další ráno! Snažím se celým svým tělem přivítat nebe, zemi, vše, co mě daný den potká, veškerenství, které je kolem. Snažím se pozitivně naladit, mít radost z přítomnosti a být vděčná, že se ráno můžu se světem vítat. To je podle mě kouzlo pozdravu slunce. Úsměv od časného rána, který bude naplňovat celý váš den. Víra v dobré. Nadějné očekávání a pocit přítomnosti. Vděk.

Samozřejmě, pozdrav slunce je fyzické cvičení. Jak už to u jógy bývá, nejde jen o pohyb, ale také o dýchání a procítění vlastního těla. Nejsem žádný sportovec. Popravdě, kdyby mě u toho někdo viděl, (Kromě mého muže, ten už si zvykl.) nevím, zda by vůbec pozdrav slunce v mých pohybech poznal. To mi osobně vůbec nevadí. Cvičím, abych  se přivítala a ne, abych u toho vypadala jako modelka. Cvičím pro sebe. Věřím, že postupné posílení bude takový bonus navíc. 🙂

Pokud jste chtěli přesný jógový návod, jak se cvičí pozdrav slunce, určitě ho někde vygooglíte. Lektor jógy vám jistě vše podle tohoto systému vysvětlí. Jen nezapomeňte u toho ráno obejmout to slunce.

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *