Co jsem si odnesla ze setkání se zakladatelkou Zero Waste?

Bezobaláč ve Zlíně, Czech Zero Waste a další nadšenci pozvali Beu Johnson přímo k nám – do Zlína! Naše město není žádné velkoměsto, aby sem jezdili „hvězdy“ z USA, ale naštěstí máme dostatečně velkou Zero Waste komunitu a lidi kolem Bezobaláče, kteří toho hodně dokážou. Díky všem!

Coleman-Rayner | Bae Johnson

Samozřejmě, když už se naskytne taková příležitost, musím tam být. A jsem moc vděčná, že jsem ji zažila na živo. Bea je velmi inspirativní osoba. Navíc je fakt vtipná.

Které hlavní myšlenky jsem si odnesla?

1. Minimalismus

Myslím, že Bea je hlavně minimalista tělem i duší. Její domov tvoří věci, které by se vlezly sepsat na jednu stránku papíru. O jejím minimalismu jsem věděla. Četla jsem její knihu Bezodbadová domácnost, kde vše měla sepsané,ale stejně mě znovu udivilo, jak málo věcí její pětičlenná rodina potřebuje. Velmi inspirativní pro mě byl její šatník, který se skládal sice jen z několika kusů, ale za to měla do detailu domyšlené, jak se dá kombinovat, aby stále vypadala jinak.

Coleman-Rayner | Bae Johnson

2.“Being instead of having“

Tím, že se odprostíme od tolika věcí, máme více času na opravdový život. Sama se řídí heslem „being instead of having“. Pod jejich rodinným vánočním stromečkem nenajdete dárky fyzické. Obdarovávají se zážitky a společně stráveným časem. Jak si to představit? Co třeba společná jízda na koni, kurz kitingu nebo lístek do divadla?Důležitější je přece společně strávený a naplněný čas  než nové ponožky či nádobí.

3. Poslouchej své tělo a svou mysl

Zero Waste není o urputné snaze dostat se k nule, ale vytvořit svět kolem sebe tak, aby se nám v něm dobře žilo. Bea se přes různé experimenty nakonec dostala právě k střídmosti a poslouchání vlastního těla a duše. Každý je jiný, potřebuje něco jiného. Líbil se mi názor Bei na vegetariánství. Mluvila o tom, že se pokoušeli být vegetariáni (kvůli problémům, které spotřeba masa způsobuje), ale jejich tělu to neprospělo. Její manžel velmi zhubl, necítil se dobře. Místo toho zvolili jinou cestu. Spotřebu masa snížili a když si ho rozhodnou dopřát, kupují si lokální maso z volného chovu. Stejně k podobnému závěru došla u šampónu. Po půl roce s mastnými a roztřepenými vlasy kvůli sodě a octu přešla na přírodní šampón. (Stejnou cestu jsem absolvovala před rokem i já.)

4. Síla volby

Při každé koupi, kterou Bea udělá, přemýšlí, kam peníze putují. I když zrovna musí koupit něco dražšího či se nákup nepovede, netrápí jí to tolik, když ví, že svými penězi zrovna „investovala do budoucnosti“. Takto investuje hlavně do trhu věcí z druhé ruce či věcí s „doživotní zárukou“. Protože čím větší bude poptávka, tím méně budou lidi věci vyhazovat, ale raději darovat či prodávat dále.

Coleman-Rayner | Bae Johnson

5. V Česku jsou obrovské možnosti

Také jsem si odnesla vděčnost, že v České republice je tolik možností, jak pohodlně žít život bez odpadu. Už asi v desítce zemí nalezneme bezobalové obchůdky. Začínají se znovu pořádat farmářské trhy, vznikají komunitou podporovaná zemědělství. Navíc i v běžném obchodě u nás můžeme koupit třeba pečivo nebo zeleninu nebalenou. (Například oproti UK.)

Jsem ráda, že jsem Beu Johnson slyšela na živo. Měla hezký projev, mluvila zřetelně anglicky a vše brala s humorem. Podívejte se určitě na její web nebo Ted talk.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

One thought on “Co jsem si odnesla ze setkání se zakladatelkou Zero Waste?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *