Film Growing Cities – městské zahradničení a americké zahrady vítězství

městské zahradničení

 

Skupina Udržitelnost UTeBe při naší univerzitě se konečně rozjíždí. Včera jsme se společně koukali na film, který je pro nás nyní dost aktuální – o městském zahradničení a potravinové bezpečnosti. Tento film jsme si promítli díky festivalu Země na talíři,  který probíhá tento týden od 22. 1. – 28. 1. 2018 a nabízí ke zhlédnutí zdarma 8 filmů o tématice potravy z hlediska udržitelnosti a šetrnosti pro planetu.

Growing Cities byl film, který měl být v naší skupince viděn. Momentálně se nám v hlavách rodí pomyšlení na (nejen) studentskou komunitní zahradu a tento film nás skvěle inspiroval i motivoval.

 

 

Dva staré kamarády cesta znovu svedla dohromady. Po studiu na rozdílných univerzitách zjistili, že je pálí stejné téma: Městské zahradničení. Společně proto objeli USA, aby zmapovali různé způsoby zahradničení ve městě. Tento roadtrip je zábavně a cestopisecky podán s optimistickým pohledem na svět. Filmem se mihlo mnoho témat, níže popisuju několik z nich.

  • Zahradničení na malém prostoru – Jak využít veškeré místo, aby se člověk dopracoval k potravinové soběstačnosti i na malém dvorku řadovky?
  • Akvaponie – To je systém, ve kterém rostliny čistí vodu rybám a ryby poskytují živiny rostlinám. Je kumšt ten systém vyrobit, ale když se to povede, efektivita akvaponie je několikanásobná.
  • Komunitní zahrady – Městské zahradničení, do kterého se může přidat kdokoliv a vypěstovat si tak vlastní čerstvé potraviny, zároveň se lidé ze sousedství schází a seznamují. Komunitní zahrady nalezneme i u nás v Česku. Zabývá se jimi například Kokoza.
  • Komunitní zahrada jako nástroj sociálního začlenění a sociální prevence – Ve filmu bylo několik příkladů, kde komunitní zahrada nepřispívala „pouze“ k pěstování zeleniny, ale také sloužila jako prostor pro zapojení studentů z okrajového sousedství, či lidí na hranici společnosti (bývalí vězni, nezaměstnaní, migranti …) Kontakt se zemí nás propojuje s tím dobrým, co v nás je a dává nám sílu o to dobré pečovat, respektive pečovat o druhé.
  • Komunitní zahrada na střeše – V New Yorku není místa nazbyt. Navíc pokud se někde parcela objeví, dovolit si ji koupit může jen minimální procento lidí z New Yorku. Kde tedy vystavět komunitní zahradu? Zahradníci z New Yorku se rozhodli pro střechu. Navíc je těší, že střecha zadrží velké množství vody, které pak jen „neodteče do moře“, ale promění střechu paneláku v jídlo.

 

komunitní zahrada

 

Poslední informace, kterou bych s vámi chtěla sdílet, je historie městského zahradničení v USA. Za první i druhé světové války vznikl program „Gardens of Victory“. Woodrow Wilson hlásal, že ,,Jídlo vyhraje válku.“. Díky této propagandě začaly celé státy pěstovat zeleninu na všech možných místech, která města poskytla. Nebylo tedy výjimkou, že zahrady se zakládaly v městských parcích, na okrasných trávnících či jen na ostrůvku mezi zastávkou a chodníkem. Ke konci války počet Zahrad vítězství dosáhl 5 miliónů! A vyprodukovalo se potravin za 1,2 biliónu dolarů! Bohužel, po válce lidé při vidině ekonomického růstu a levně dostupného zboží zahradničení zanechali.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *