Toledo – středověké město na skále

Toledo v noci
Noční Toledo (výhled z našeho spacího místa)

Náš plán sedět v Madridu a odpočívat nám moc dlouho nevydržel, protože hned druhý den jsme měli jasno, že pojedeme do Toleda. Už při odjezdu jsme tušili, že bude pěkné. Jak moc, nás ale stejně překvapilo.

Toledo centrum
Historické centrum leží na vrcholu skály.

K dopravě jsme využili autobusy Alsa. Do Toleda se z Madridu vyjíždí vždy ze stanice na Plaza Elíptica. Zpáteční lístek stojí 11, 50 euro.

Mudejarský styl

Toledo je hlavní město provincie Castilla – La Mancha. Pro své nádherné historické centrum sa zapsalo do seznamu památek UNESCO. Co se týče historie, vystřídali se zde kelto-ibérové, římani, Visigóti, Mauři a po reconquistě katolíci. To šlo vidět na architektuře, kde se všechny tyto vlivy míchaly. Mnoho budov bylo postavených mudéjary. To jsou muslimové, kteří zůstali po katolické reconquistě. Nemohli zastávat žádné úřady a proto velká část byli řemeslníci a dělníci. Vytvořili tak svůj styl, kde se arabské motivy míchají s klasickou gotikou.

výhled Toledo
Výhled na řeku Tajo
Toledo krajina
Krásná krajina kolem Toleda

Vyšlapat kopec do historického centra nám dalo zabrat, ale ten následný výhled stál za to. Nejkrásnější byl směrem k řece Tajo, kde se mohutné kopce a skály sklání k řece. Krajinu zdobí občasný kostelíček, zámek, hrad a další památky. Po výhledu jsme si prošli několikrát centrum, obdivovali jsme gotickou katedrálu panny Marie, prošli jsme kolem domu El Greca (španělský malíř počátku baroka, inspiroval se jím Picasso), propletli se uličkami židovské čtvrti, až jsme skončili v parku, kde jsme sušili několik hodin spacáky. Sluníčko naštěstí svítilo.

katedrála Panny Marie
katedrála Panny Marie

Přespávali jsme tentokrát dole u řeky. V noci nás probudil déšť, ale my jsme naštěstí prozíravě vybrali místo poblíž altánku. Druhý den ráno jsme se přesunuli zase zpátky do Madridu.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *