Lima – město plné kontrastů a chaosu

Lima je město plné protikladů. Všichni turisté tráví čas pouze ve čtvrti Miraflores – velmi luxusní část města, kde se vše pohybuje v Evropských cenách. Naopak na periferii se nachází rozlehlé slumy.

Když jsme jízdu městským autobusem přežili, došli jsme k našemu ubytování ve čtvrti San Miguel. Marcel ho sehnal přes AirBnB a stálo v přepočtu 150 Kč na osobu. V Limě jsme se nakonec rozhodli zůstat 3 noci, protože jsme byli unavení z letu a potřebovali jsme trochu vstřebat peruánské prostředí. Lima nám na to dala skvělé podklady, protože to bylo zatím nejdivočejší město, které jsme v Peru navštívili.

Nejčastějším dopravním prostředkem je tuk tuk.

Tržiště Santa Magdalena

Nejvíce času jsme trávili na tržišti Santa Magdalena. Byla to velmi živá a bezpečná čtvrť. (oproti některým čtvrtím kolem letiště) V ulicích všude postávali pouliční prodejci, kteří prodávali od různých dobrot přes ovoce po rukavice a šály. Peruánci jsou obrovsky podnikaví. Každý něco prodává. Někdo doma napeče buchtu a pak ji na ulici nabízí, jiný prodává jen nějaký určitý druh zboží jako třeba smetáky, třetí griluje, čtvrtý peče na ulici housky. Všichni samozřejmě hlasitě nabízí. Mimo pouliční prodejce  vyvolávají stánkaři, kteří mají pevné místo na tržišti. Do toho se čas od času připlete nějaký muzikant, jindy se davem proplétá skupina tanečnic a hudebníků. Prostě živo na každém rohu.

Santa Magdalena Lima
Ulice kolem tržiště Santa Magdalena

První jídlo jsme ochutnali na tržišti, kde jsme si mezi ostatními peruánci dali menu del día. (menu dne) Vše bylo samozřejmě z kuřete, protože peruánci kuře strčí do všeho. Bylo to docela dobré, až na obrovský puch, který se nesl celým tržištěm. Nese se vlastně celou Limou (když nepočítám hovínka od psů, mezi kterými musíte na chodníku kličkovat). Já mám podezření, že to smrdí ta kuřata. Zatím jsme asi ještě nebyli na místě, kde by se hned za rohem kuře nekuchalo, nevařilo nebo nezabíjelo.

Cesta pěšky do Miraflores. V dálce již vidíme vyšší domy, než všude jinde.

Miraflores

Úplným opakem je čtvrť Miraflores. Je to čtvrť  bohatých a bílých lidí. Pravda je, že oficiálně je považována za nejbezpečnější místo v Limě. Mnoho turistů se z tohoto místa ani nehne, což jsme taky vypozorovali. Protože to bylo jediné místo, kde jsme se potkali s bílými lidmi v Limě.

V Miraflores je největší koncentrace cizinců z celého města.

Čtvrť je to uhlazená, ale velmi evropská Jsou tam stejné obchody, jako všude na světě. Co se týče pouličních prodejců, všude v Limě byli moc příjemní, ale tady byli vyloženě otravní. Chtěli z člověka vyždímat všechno. Takže kolem a kolem mi vlastně přijdou bezpečnější ty „peruánské“ části města.

Marcel si v Miraflores koupil la guitarra viajera (malá cestovní kytara), takže jsme měli o zavazadlo navíc. Ale konečně našemu společnému hraní nic nebrání.

Lima pobřeží
Pláž v Limě vypadala jako z post-apokalyptického filmu.

Pláž kolem Limy

Poslední místo, kde jsme trávili čas, byla pláž. Vypadala jako z post-apo filmu, všude spoustu odpadků, hlíny, vše se předělávalo, někdy nějaký hrobeček u pobřeží, pouliční psi a obrovské vlny. Myslím, že tuto atmosféru způsobovalo také počasí. Po celé 3 dny jsme neviděli slunce – jen déšť, smog a mlha. Bylo to způsobeno samozřejmě obrovským městem, ale také ročním obdobím. Nyní je na pobřeží zima – tedy období obrovské vlhkosti ve vzduchu, dešťů a mraků.

Lima pláž
V mlze a smogu byla pláž docela fotogenická.
Divoké město to určitě bude. Mezi odpadky jsme našli zbytek pistole,
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

One thought on “Lima – město plné kontrastů a chaosu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *