Paracas – cesta pouští, plameňáci a mrtví tuleni

Paracas trek
Cesta do pouště Paracas

Paracas je poušť, předincká civilizace, studený vítr a vesnice. Všechny tyto čtyři věci jsme zažili na vlastní kůži a chodidla.

Paracas
V poušti Paracas jsme našlapali 29 kilometrů.

V poušti Paracas jsme našlapali 29 kilometrů. (Odkaz na mapu s naší trasou) Chození v poušti má sice jednu výhodu, není tam moc velké převýšení a tak po rovince se ujde taková dálka docela snadno. Co ale už v poušti příjemné není je rozlehlost. Při šlapání v ostrém slunci v krajině, která se vůbec nemění, jsem si připadala jako ve všech knihách a filmech. Hlavní hrdinové jsou ztraceni v této pusté krajině, hledají vodu, bojují s nebezpečnými škorpiony a jejich halucinace působí tvrdě na jejich psychiku.

Jdete pouští a krajina je pořád stejná. Prostě tam nic na první pohled není – žádná zvířata, ptáci, voda, rostliny. Jen sůl a písek.

Prvních dvacet kilometrů jsem si užívala, ale když už jsme strávili celý den v otevřené krajině, která se skoro nemění a na první pohled v ní nevidíte žádný život, žaludek se mi stáhl a já se čím dál více těšila, až uvidím znovu pobřeží a moře. Existuje strach z otevřených prostorů?

Paracas trek
Zjistila jsem, že mám možná strach z otevřených prostorů. Strávit celý den v poušti opravdu zamává s psychikou.
Samozřejmě nemůžeme jít normálně po cestě, ale musíme vylézt na první hroudu, kterou jsme v poušti potkali. Sice jsme si tím cestu trochu prodloužili…

Ale teď pěkně od začátku. Do Paracas jsme se dostali autobusem z Limy za 38 solů za osobu. Teď už víme, že nejlepší je hledat autobusy přímo na nástupišti a ne na internetu, protože to bývá levnější. V autobuse jsme dostali svačinku – teda spíše plastovou a nezdravou pohromu. Plastový tácek se sladkostmi zabalený do fólie a sladkou sodu. V Peru se všude prodává tolik kvalitního jídla a oni dávají do autobusu tohle!

Paracas pláž
Praracas byla typická letní destinace pro turisty.

Městečko Paracas byla taková letní turistická destinace. Připadala jsem si tam jako někde v Řecku. Pláž byla lemovaná restauracemi, na moři se houpaly lodičky a lidé v pěkném oblečení se promenádovali po molu. (malecón) V každém případě to byla velmi turistická destinace. Ceny se tu pohybovaly šestinásobně dražší než všude jinde. My jsme na to doplatili v jedné restauraci, když jsme za sklenku vína zaplatili více než za samotné jídlo.

Islas ballestas lodě
V Paracas byl malý přístav, odkud odplouvaly lodě na Islas Ballestas.

Tato destinace je oblíbená hlavně kvůli ostrovům Islas Ballestas, kde je možné pozorovat tuleně. My jsme si projížďku lodí na ostrovy nakonec nezaplatili, místo toho jsme dali přednost silnému zážitku putování v poušti. Ale i tak jsme o zvířata nebyli ochuzeni. Na pobřeží jsme potkali plameňáky. To bylo poprvé, kdy jsme viděli plameňáky v přirozeném prostředí! Také jsme viděli delfíny! Celé pobřeží je plné různých druhů ptáků, jako jsou terejové, kormoráni, pelikáni, racci. Tito ptáci se živí malými rybkami, které loví střemhlav z výšek. Pozorovat tyto ptáky při lovu je obrovský zážitek. Dokázali jsme se na ně takto dívat tři hodiny. Celý potravinový řetězec uzavírá kondor krocanovitý. Tito obrovští práci krouží vysoko na obloze a hledají mršiny. Tuleně jsme nakonec také viděli, i když bohužel jen ty mrtvé, vyplavené na břeh.

plameňáci
Viděli jsme plameňáky v přirozeném prostředí!
pelikán Paracas
A pelikány…
delfín paracas
Dokonce i delfíny!
tuleň paracas
Tuleně jsme viděli jen mrtvého. 🙁
kondor paracas
Alespoň kondoři neumřou hladem.
pelikan loví v paracas
Většina mořských ptáků loví střemhlav.

V Paracas jsme přespali jeden den v ubytování za 33 solů a druhý den po naší túře na malé plážičce v poušti. Bylo to moc pěkné až do té doby, kdy začalo pršet. Ano, byli jsme v poušti a celou noc pršelo! Ráno jsme se probudili mokří na kost a po 8 kilometrech chůze v dešti se nad námi smiloval místní rybář a vzal nás autem do města. Odtamtud jsme jeli už rovnou směr Ica. Usmlouvali jsme docela dobrou cenu přímo k Oáze Huacachina.

paracas déšť
Celou noc pršelo, takže ráno to nebylo příjemné probuzení.
Poušť v dešti a mlze

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *