Ayacucho – konečně přijíždíme do hor

Hlavní ulice plná peruánců s monumentální městskou bránou na konci

Město Ayacucho byla naše brána do andských dobrodružství. Poprvé jsme se setkali s jazykem quechua, roztomilými babičkami v krojích a typickým peruánským životem.

Ayacucho má nádherné historické centrum

Ayacucho je velké historické město s nádherným náměstím. Je proslulé svými uměleckými trhy ve čtvrti Santa Ana, kde prodávají barevné multifunkční deky (manta). Tyto deky se v celých peruánských a bolivijských andách používají k nošení věcí, jako deka, k nošení batolat na zádech, prostě ke všemu. Najít ale mantu z kvalitního přírodního materiálu je velmi obtížné, protože většina věcí, co se prodává na trhu, je zboží z umělých materiálů vyrobené továrním způsobem.

Ayacucho bylo pro nás odpočinkové město po dlouhém cestování z pouště.

V Ayacuchu jsme přespávali přes Couchsurfing u Misaela. Milého, ale trochu potřeštěného kluka, který ubytovává cestovatele jako na běžícím pásu u sebe v jedné prázdné místnosti. Baví ho sdílet i to málo, co má. Takový peruánský dům nemá moc nábytku, sprchuje se pod studenou sprchou a spí se na staré matraci. Ale co by! Je to pod střechou v příjemné společnosti Misaela a jeho maminky, která moc španělsky neumí, protože mluví quechua.

ayacucho mirador
Ideální místo pro vycházky je vyhlídka na město.

V Ayacuchu jsme kromě ochutnávání dobrot na ulici a na trhu vyrazili na místní vyhlídku. (mirador) Téměř každé město má svou vyhlídku, kde se schází lidé při nedělních procházkách, za zábavou nebo vyfotit svatební fotky. U vyhlídky bývají kolotoče, restaurace, zase pouliční dobroty, ale hlavně úchvatný výhled na celé město!

Ayacucho mirador
Jako na každém kopci nad městem nemůže chybět křížek.

Ayacucho bylo pro nás hlavně odpočinkové. Velký zážitek měl teprve přijít, protože nám Misael u svých kamarádů domluvil, že se můžeme podívat na ceremoniál přivítání Nového andského roku.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *