Choquequirao – Machu Picchu Trek (část 1)

Malý kousek rozlehlých ruin Choquequirao

V této sérii článků naleznete aktuálního průvodce po Choquequirao – Machu Picchu treku – jedna z nejkrásnějších tras, kterou jsme kdy šli. Trek začíná v malé vesničce uprostřed hor, vede k nedostupným inckým ruinám uprostřed horského pralesa a pokračuje přes neobydlená údolí, posléze malé vesničky až k Machu Picchu. Cestou je stále na co koukat, ale také stále co stoupat či klesat.

Náš původní plán byl zajít pouze na ruiny Choquequirao. Celý trek trvá 4 dny a převýšení není úplně jednoduché. (3600 nahoru a stejné dolů) Nebyli jsme si totiž jistí, zda jsme schopni unést jídlo na 9 dní (tolik trvá oficiální trek Choquequirao – Machu Picchu) a vyšlapat tak velké převýšení. My sice rádi chodíme, ale nejsme žádní trénovaní sportovci. Nakonec jsme se na Choquequirau rozhodli, že přece jenom až tak marní nejsme a vydali jsme se na celý trek až na Machu Picchu. Naše náhlé rozhodnutí mělo jednu velkou výhodu – netahali jsme zbytečně moc věcí a měli jsme opravdu na poměry několikadenního treku lehký batoh.

Nebyli jsme si jistí, zda máme dostatečnou fyzičku na devítidenní trek.

Vybavení

Sbalili jsme si tedy v Abancay opravdu jen to nejnutnější na 4 dny a s mnohem lehčími batohy vyrazili ještě na trh pro jídlo.

Naše vybavení: 2 trika, spodní prádlo, spacák, karimatka, naše plastová lehká celta, foťák bez obalu, čelovka, mobil s mapou, powerbank, vařič, ešus.

Naše potravinové zásoby byly takovéto: 16 houstiček chapla, uvařený kuskus a rýže na první oběd a večeři (zbylo z Marcelových narozenin), malá omáčka ají k rýži, 2 avokáda, 6 kusů ovoce granadilla, sušenky, uzený sýr, ovesné vločky a trochu čokoládového musli. Bohužel jsme neměli plnou plynovou bombu na vaření, ale určitě by byla k užitku. (Našli jsme jednu poloprázdnou v kempu, ale stačila nám pouze na převaření vody na jeden den a dvě ovesné kaše.) Nejlepší je si zásoby nakoupit v Abancayi, avšak po cestě je nespočet obchodů, kde se dá jídlo dokoupit. Ale za velmi, velmi, velmi dražší cenu.

Měli jsme jen batoh s věcmi na 4 dny. I když jsme jich nakonec šli mnohem více. Alespoň nebyl moc těžký.

Cena za osobu:

Doprava do Cachory: 10 solů

Vstupné Choquequirao: 60/30 (dospělý/student) solů

Placené kampingy: všude 5 solů za stan

Autobus Totora-Santa Teresa: 25 solů za osobu

Ubytování Santa Teresa: 15 solů za pokoj

Ubytování Machu Picchu: 30 solů za pokoj

Vstupné Machu Picchu: 152 solů za osobu

Samozřejmě jsme utráceli ještě za drobnosti, jako je vrcholové pivo, večeře nebo dokoupení potravin.

 

Tipy na cestu

  • Kupte si repelent (v každé lékrně, prodává se i v malých baleních), protože po celé trase lítají otravné mušky (něco jako skotské midges), kterých se nejde zbavit ani za chůze. Většina lidí, kteří nemají repelent, jsou po dnu puntíkatí. A i ti, co repelent mají, několik štípanců schytají. Ve vyšších polohách tyto mouchy střídají komáři. Řešením proti štípancům jsou dlouhé nohávy a rukávy, ale není to dokonalé řešení. (Krk, obličej, dlaně stále jsou odkryté.)
  • Opalovací krém a pokrývka hlavy jsou také nutností. Slunko svítí ostré, navíc v nižších polohách je pěkné vedro.
  • Běžte v suché sezóně (květen – září) a nezapoměňte si i teplé oblečení a teplý spacák, v tomto období je v noci velká zima.
  • Vezměte si vařič na převařování vody, filtr nebo tablety. Voda se po cestě nedá pít a je třeba ji upravit. Je možné si ji koupit, ale je extra drahá. My jme někdy kupovali, dvakrát převařili na zbytku plynu z nalezené bomby a jednou přesvědčili místní, aby nám vodu převařili.

    Náměstí v městečku Cachora

Doprava do Cachory z Abancaye

Z Abancaye je možné dojet combi do Cachory. Odjíždí vždy po poledni, přibližně 12:30 a později z ulice prolongacion Nuňez. Mapy.cz tam dokonce mají autobusovou zastávku. Pokud tam přijdete dříve, taky se do Cachory dostanete, protože tam čeká spoustu taxikářů, kteří se snaží naplnit své auto a vyrazit. Platili jsme 10 solů za osobu v taxíku.

Cesta autem z Abancaye do Cachory je plná zatáček, takže těm, co se dělá špatně v autě (jako třeba mě), doporučuji se na cestu připravit. (pytlíky, kinedryl…) Trvá přibližně 1 a půl hodiny.

Cesta z Cachory do údolí Apurimac

My jsme do vesničky Cachora přijeli v poledne, dali si náš oběd a vyrazili na cestu. Dobrá varianta může být si ráno na trhu koupit oběd a nechat si ho zabalit, protože cestou autem se nepronese.

Hliněná široká cesta vede až k malé restauraci.

Cachora – Playa Rosalina (první den)

Počet km: 20 Km Stoupání: 1307 m Klesání: 2730 m přibližný čas: 6 hodin

Vychází se z náměstí dolů po hliněné cestě. Cesta vede až kousek před výhled Mirador de Capuliyoc. Na konci cesty se nachází pár domů, restaurace, ubytování a malý obchod. (Pozn. Pod pojmem obchod si po celé cestě představujte domek, kde někdo bydlí, má nakoupené Coca-coly, trochu sladkostí a to prodává.) Cesta z Cachory až sem je pohodová, jde se po ní rychle, téměř rovinka. Z domů se vystoupá na hřeben, kde je právě Mirador de Capuliyoc, odkud jde vidět na obě strany údolí. Skládá se ze přístřešku, laviček na sezení, ideální místo na svačinu.

Po cestě na vyhlídku je už sama silnice vyhlídka. Při pohledu na hory a údolí se tají dech.
Mirador de Capuliyoc
Úžasné výhledy při cestě dolů.
Klesáme nejdříve mezi horskými loukami.

Následně už čeká jen klesání až k řece Apurimac. Krajina se mění, potkáte několik vyhlídek. Dole začíná oblast kempů. První dva kempy se platí, až poslední na Playa Rosalina se neplatí a je to také podle nás ideální místo začátku trasy druhého dne. V kempu Playa Rosalina jsou záchody, voda (ne pitná), místo na stanování. Je tam i spoustu přístřešků, kde se dá přespat bez stanu.

Při klesání se krajina mění. Začíná se objevovat více zeleně…
Až rostlin je tolik, že rostou jedna přes druhou…
Když jsme scházeli dolů, už se stmívalo.
A nás přivítal kemp Playa Rosalina, ve kterém jsme mohli dokonce zadarmo přespat pod střechou.

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

2 thoughts on “Choquequirao – Machu Picchu Trek (část 1)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *