Choquequirao – Machu Picchu (část 3)

Z Maizal do Totory je podle mého názoru nejhezčí část celého treku.

Choquequirao – Machu Picchu je několikadenní trek přes dvoje nádherné ruiny – jedny ztracené a nedostupné v horském pralese, druhé slavné po celém světě. Tohle je třetí a předposlední část podrobného průvodce tohoto treku, tentokrát z Maizal do městečka Santa Teresa. Základní informace před cestou a o ruinách Choquequirao se dočtete v předchozích dvou dílech.

Maizal – Yanama (čtvrtý den)

Počet km: 9 Km Stoupání: 1400 m Klesání: 830 m přibližný čas: 5 hodin

Z kempingu Maizal pokračuje cesta dále na hřeben. Cestička mezi keříky a skálami míjí několik starých dolů, některé ještě inckého původu. Před vrcholem je další domeček, který prodává sušenky a pití. Po vyšplhání na horský průsmyk se otevírá asi nejkrásnější výhled z celé cesty. V dalším údolí lze vidět zasněžené vrcholky mnoha pěti tisícovek. My jsme tam strávili snad hodinu a půl, jak se nám z toho pěkného místa nechtělo odejít. Dále cestička pokračuje po skalnatém úbočí do vesnice Yanama. Celou cestu je stále na co se dívat, ať už na barevné a třpytivé horniny, nebo fialové keře v květu, či staré opuštěné doly.

Chatička pod hřebenem, kde jsme si koupili výborné sušené banánky.
Všichni za jednoho, jeden za všechny! Společně jsme zdolali další kopec!
Kam se člověk podívá, tam je hora, před jejíž velikostí se tají dech.

Ve vesnici Yanama je co dům, to kemp pro turisty. Každý dům má svůj obchůdek, zde je možné dokoupit potraviny. Najdete v nich chleba i zeleninu. Cena kempingu je tradičních 5 solů za stan, ubytování pod střechou už 15 solů za osobu.

Cestička do Yanamy vede na skalnatém úbočí. Skála se nádherně třpytila.

Z Yanamy je možné se autobusem dostat až do Santy Teresy. Autobusy ale jezdí jednou za den či méně, tak je třeba s tím počítat.

Celou cestu nám dlají společnost zasněžené vrcholky.

Yanama – Totora (pátý den)

Počet km: 18 Km Stoupání: 1460 m Klesání: 1660 m přibližný čas: 8 hodin

Stoupání po serpentinách do nejvyššího sedla za tento trek. Nakonec jsme zhodnotili, že budeme raději šlapat po silnici, než se drápat do prudkého kopce. Z Yanamy se pokračuje po silnici do Totory. Na některých místech je možné sejít na turistickou cestu, která je kratší. Avšak na některých místech je silnice pro chůzi pohodlnější, protože díky četným serpentinám není tak prudká. Horské sedlo této části je nejvyšší bod za celý trek. Dostanete se do výšky 4643 m.n.m. Připravte se samozřejmě na nižší teplotu, protože v téhle výšce se kolem vás začíná objevovat sníh. Následně nezbývá nic jiného než klesat znovu po cestičce pro chodce až do vesnice Totora. Tato stezka křižuje zákruty silnice a je velmi prudká.

A jsme tam! Vrcholová fotka nesmí chybět!

Vesnice Totora je menší než Yanama a naleznete v ní jediný kemp. Majitelé jsou ale velmi milí lidé, dokonce nám umožnili používat kuchyň dle libosti. Samozřejmě v rámci kempu nechybí obchod, ve které jsme našli i domácí čokoládové mufiny. Mňam!

V průsmyku jsme se dostali poprvé do výšky, kde se udržel sníh.
Krajina se znovu mění. Za chvilku jsme ve vesničce Totora.
Přeskakujeme kameny a několikrát i tento potůček.

Z Totory trek pokračuje po cestě, dokud se nenapojí na Salkantay trek. Do Aguas Calientes (Machu Picchu) zbývá pěšky cesta na další dva dny.  My jsme si kvůli nedostatku času tento úsek zkrátili a zajeli autobusem za 25 solů do městečka Santa Teresa. Odtud je možné pokračovat pěšky na místo zvané Hidroelectrica a následně po kolejích taktéž do Aguas Calientes.

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *