Jak se dostat na Machu Picchu?

Čím začít? Tenhle výhled mluví sám za sebe. 🙂

Sedmý den jsme stanuli na ruinách Machu Picchu. Po tak dlouhém treku jsme prožívali východ slunce mezi starými inckými kameny jako ceremonii. Dostat se až nahoru není tak docela jednoduché, v tomto článku píšu, které cesty se nabízí.

Machu Picchu jsou rozsáhlé ruiny pocházející z 15. století a objevené americkým profesorem Hiramem Birghamem. Kdysi byly pokryté bujnou peruánskou vegetací, takže není divu, že tento pán z Yaleské univerzity byl nejspíše předlohou k napsání Indiana Jones. Významné je na Machu Picchu, že toto město nebylo nikdy dobyto Španěly a tím pádem se velmi dobře zachovalo. Mě se nejvíce líbila jeho architektura, která je inspirována přírodou. Například některé kameny kopírovaly tvary protějších hor.

Stanice vlaku Hidroelectrica

Doprava

My jsme dojeli autobusem do městečka Santa Teresa a následně jsme došli pěšky do místa Hidroelectrica. Z Cusca se cesta absolvuje stejně, autobusem dojedete do Santa María a následně do Santa Teresy. Z tohoto městečka dojedete pár posledních kilometrů taxíkem do Hidroelectriky. Z Cusca odjíždí také přímé autobusy, většinou vyslané z agentur.

Další možností je dojít k Hidroelectrice trekem, tak jako jsme to udělali my. Existuje nejen Choquequirao – Machu Picchu trek, ale také Salkantay trek, Inka trail, případně ještě další. Choquequirao – Machu Picchu trvá oficiálně 9 dní a za celou trasu potkáte velmi málo lidí, Salkantay je sedmidenní, velmi oblíbený a rozšířený mezi cestovateli a Inka Trail byl sice postavený Inky, ale pro absolvování tohoto treku je třeba zaplatit vysoké vstupné. Poslední možnost je dojet na Machu Picchu vlakem. Jízdenka jen tam stojí 80 dolarů.

Náměstí vesničky Machu Picchu pueblo

Z Hidroelectriky vede 10 km cesta po kolejích až do městečka Machu Picchu pueblo. (Aguas Calientes) Po cestě je několik levných restaurací a občerstvení. V Machu Picchu vesničce se nám osvědčilo počkat na vyvolávače a vyhledávače turisů, kteří nabízí ubytování. S nimi je možné snadno vyjednat dobrou cenu za pokoj. Platili jsme 30 solů. V městečku se nejlevněji najíte na trhu, vaří tam výborně. Většina zbylých restaurací jsou za evropské ceny, takže z možných 6 solů za jedno jídlo se vám stane 30.

Na ruinách jsme se dostali na východ slunce, dokud ještě tato památka nebyla plná turistů.

Cena a výstup na Machu Picchu

Na samotné Machu Picchu se vychází buď ráno nebo odpoledne, záleží, na který turnus máte koupené lístky. Ty stojí 152 solů za osobu a kupují se přes oficiální stránku Machu Picchu. Lístky je možné koupit také fyzicky, a to buď přímo v Machu Picchu pueblo, nebo v Cuscu. Studentskou slevu lze uplatnit pouze v kanceláři v Cuscu. (při troše štěstí)

Terasy, na kterých inkové pěstovali zeleninu a pásli lamy.
Lamy se pasou na Machu Picchu do dneška.

My jsme se rozhodli pro ranní turnus, protože jsme chtěli vidět východ slunce. Nahoru se dá dojít pěšky, anebo vyjet autobusem. Ten je opět cenově přemrštěný, takže jsme samozřejmě zvolili chůzi. Ráno jsme s dalšími dobrodruhy vstali ve 4:00, následně došli k bráně pod kopcem, kde jsme čekali do 5:00 než nás pustili dovnitř. Poté přišel na řadu závod s časem, ostatními chodci a lidmi v autobuse, aby jsme byli u brány nahoře mezi prvními. Ten výšlap na horu mě moc bavil, bylo v tom trochu toho adrelinu, vyšplhat ve tmě rychle na kopec, nezastavovat se, zároveň nevědět, kdy tam budeme a předběhnout autobusy. Nakonec jsme opravdu stanuli nahoře mezi prvními (těsně před příjezdem milionů autobusů a lidí) a tím pádem jsme zažili celé Machu Picchu bez lidí. Prohlídka probíhá po vyznačené cestičce, po které není možné se vrátit, takže bez lidí jsme zůstali již po celou dobu naší návštěvy.

Konečně teplo na ruinách – slunce vyšlo.
Marcel našel kamarádku lamu. Málem si ji strčil do batohu a odvezl.
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *