Jezero Titicaca a výlet na ostrovy

taquile
Výhled na jezero Titicaca z ostrova Taquile

Jezero Titicaca je opravdu velká louže, která vyráží dech svou rozlohou i nadmořskou výškou. Ano, hladina leží ve výšce 3800 m.n.m., ale připadáte si jako u moře. Pláže, loďky, ostré zimní slunce, koktejly v Copacabaně – toto vše dělá z Titicaca nezapomenutelné místo.

Puno leží na břehu Titicaca

Puno – naše poslední zastávka v Peru

Do peruánského města Puno na břehu Titicaca jsme dojeli po krátkém zastavení v Cuscu. Cusco (pro inky pupek světa) je moc pěkné město, plné památek, muzeí, tím pádem také plné turistů. Takže jsme se raději co nejrychleji zdekovali. Puno  je sice také velmi turisticky oblíbené, ale většina lidí zde jezdí jen přes kanceláře na rychlý výlet z Cusca, takže kromě náměstí a přístavu žádné turisty nepotkáte.

Katedrála na náměstí v Punu

Puno vypadá jako jakékoliv jiné peruánské město. Na ulici ochutnáte miliońy různých dobrot za 1 sol, část města plyně přechází do obrovské tržnice se všemi druhy zeleniny a ovoce, na které si jenom vzpomenete. Trhy jsou naše oblíbená místa, takže jsme tam strávili pojídáním a ochutnáváním většinu času. (Sehnali jsme třeba večeři – obrovský talíř nudlí se zeleninou a masem za 3 soly i s nápojem! V přepočtu 21 Kč.)

Sobotní tanec před katedrálou

Co se týče zajímavých míst, vyzdvihla bych zde tři. Náměstí s hezkou katedrálou, kde se každou sobotu tančí speciální druh náboženského tance. Muži i ženy v krojích tančí v kruhu a točí se ze strany na stranu. Další krásné místo, které jsme navštívili je mirador Kuntur Wasi (rozhledové místo), kde jse nachází malá rozhledna s obrovskou sochou kondora. Poslední je přístav, z kterého se dostanete lodí na Islas flotantes de los Uros, ostrov Taquile, Amantaní. My jsme si zaplatili výlet lodí na první dva zmíněné.

Kondor shlíží z rozhledny na celé město.
Takto vypadá rostlina totora, z které se staví plovoucí ostrovy.

Plovoucí slaměné ostrovy Uros

Plovoucí ostrovy Uros byly fascinující ukázka přírodního stavitelství, i přestože jsou prosáklé turismem skrz na skrz. Místní uro-aymarské etnikum staví tyto ostrovy z rákosu totora, stejně tak své domy a lodě. Elektřinu získávají fotovoltaickými panely, jelikož měli v minulosti velké problémy s požáry. (Oheň se vždy rozdělával na kamenech, aby ostrov nechytl.) Jak se tito lidé k tomuto způsobu života dostali? V době španělského dobývání bylo mnoho domorodých kmenů povražděno. To samé by se stalo i těmto lidem, kteří dříve bydleli na pevnině, na bolivijské straně. Když se španělé zaměřili i na jejich bydliště, utekli na slaměných lodích na jezero Titicaca, kde zůstali bydlet až dodnes.

Na plovoucích ostrovech získávají elektřinu fotovoltaickými panely.
Na každém ostrově bydlí jedna rodina. Na této fotce zrovna vypráví o historii etnika.

Ostrov Taquile

Na jezeru Titicaca kromě uměle vytvořených rákosových ostrovů leží také ostrovy přírodní. Jeden z nich se jmenuje Taquile a je obydlený etnikem taquileňos, kteří jsou proslavení svým nádherným textilem. Dokonce je jejich umění zapsané na seznamu UNESCO.

taquile
Krajina ostrova Taquile
Kroj místních obyvatelů taquileňos
Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *