Týden bez odpadu 2018: já, cesty a odpady

i na cestách je možné žít udržitelně.

Právě probíhá Týden bez odpadu 2018 a tak protože se nemůžu účastnit kvůli vzdálenosti akcí v Česku, přidám svou troškou do mlýna alespoň virtuálně. Tím, že poslední dobou se vše točí kolem cestování, na tuto linku navážu s tématem, co s Marcelem děláme, aby naše cestování bylo udržitelnější, ekologičtější a bezodpadovější.

Týden bez odpadu je mezinárodní událost s cílem zvýšit povědomí o dopadech odpadů na planetu a o „bez odpadovém“ životním stylu. Letos se koná od 3. září do 9. září 2018.  V České republice týden bez odpadu zastřešují holky Helča, Jana a Míša z blogu Czechzerowaste.

I v poušti se dá třídit odpad. – peruánská poušť Paracas

Jak cestujeme, abychom neubližovali planetě?

  1. Cestujeme stopem

Na silnicích projíždí tolik aut s prázdnými sedadly, tak proč je nezaplnit? Tento druh cestování máme rádi, protože nejen, že je to relativně zelená varianta (samozřejmě lepší by bylo nejezdit autem vůbec), ale také autostopem skvěle snižujeme náklady a poznáváme místní! Takto jsme dojeli třeba z České republiky do Španělska, v Norsku jsme stopovali po pobřeží, projeli celou Paraguay, s kamarádkami jsme prostopovala Nizozemí a za týden odjíždíme stopovat do Chile.

Díky stopování nejsme na cestách sami a navíc můžeme využít všechna ta volná místa v autech!
  1. Když necestujeme stopem, preferujeme vlak

Když nejsme v zahraničí, trávíme mnoho víkendů vyletováním po Česku. Nemáme auto (a ani ho neplánujeme), takže jasná volba je vlak. Navíc nás na něm baví, že můžeme při cestování číst, pracovat nebo hrát na hudební nástroje. (A na rozdíl od auta a autobusu mi není špatně! Při serpentinách v Peru jsem se musela zdrogovat kinedrylem, nebo bych jinak vypustila duši. A málem jsem ji vypustila, když jsem jednou kinedryl zapomněla v kufru.)

 

  1.      Nakupujeme na trhu

Procházení a nakupování na trhu je má nejoblíbenější činnost na cestách. Nezáleží, zda projíždíme Francií nebo Peru, naše první otázka bývá, kdy a kde se konají trhy. Takto si můžeme koupit kvalitní a lokální potraviny, poznáváme skrze jídlo místní kulturu, můžeme se dát s prodejcem do řeči. Například v Jižní Americe jsou trhy v každém městě a součástí jsou i levné vývařovny na hotová jídla. A tady se dostáváme k dalšímu bodu, na trzích je jednodušší nakupovat do vlastních obalů.

Nakupování na trhu milujeme! Ve všech zemích Jižní Ameriky, které jsme navštívili, nakoupíte bez obalu veškeré jídlo, které potřebujete.
  1.      Nosíme si vlastní tašky, pytlíčky a nádoby

V našem batohu nikdy nechybí velká látková taška a dva tři pytlíčky na potraviny. Znovu používáme i plastové sáčky, kterým se nám nepodaří předejít. Ať už kupujeme chleba nebo zeleninu, vždy nejdříve upozorním, že nechci tašku navíc či jim do ruky rovnou strčím tu mou. Nejlepší je tím rozhovor začít, protože byste se divili, jak lidé s plastovou taškou dokážou být rychlí. Šup a máte vše ve třech sáčcích, ani jste nemrkli. Na trzích vám vždy rádi vyhoví a často jsou i velmi vděční, že nemusí spotřebovávat svůj materiál. Co se týče jídla s sebou, v Peru se nám osvědčilo si nosit na tržnici ešus a jídlo s sebou si nechat zabalit do něj.

Má výbavička na cestách. Chybí mi na fotce ještě ešus (momentálně v marcelově batohu) a další dva pytlíčky od Frusack, které se nám cestou již rozložily. Tak jsme je dali do kompostu a není po nich ani památky.
  1.  Kosmetika bez obalu a bez chemie

V mém batohu nechybí bambusový kartáček (který je navíc lehčí než běžný), tuhý šampón na vlasy, který kupuji v papírové krabičce a využívám ho na všechno, kde je potřeba mýdlo. Místo krému a zubní pasty používám na cestách kokosový olej, který se kupuje ve skle. Přijde mi důležité kupovat/ vyrábět kosmetiku bez chemie. Často se stává, že například pereme v řece, a tak se nemusíme bát, že bychom vodu znečistili. Navíc přírodní kosmetika je zdravější i pro nás samotné.

Mí dva nerozluční kamarádi – bambusový kartáček, přírodní tuhý šampón. Kámoš kokosák už došel.
  1.    Vlastní voda

S tímto bodem jsme na naší poslední cestě v Jižní Americe bojovali nejvíce. Běžně si napouštíme kohoutkovou vodu do vlastní láhve, ale v Peru a Bolívii některá voda není bez převaření pitná. Tím, že nám z ní bylo i jednou špatně, snažili jsme se vodu převařovat. S vodním filtrem by to bylo jednodušší, ten jsme si ale zatím ještě nepořídili. Bohužel, ze začátku jsme neměli na čem vařit, takže jsme si vodu nechávali převařit místními, anebo hold kupovali balenou.

  1.    Průvodci a letáky

Člověk by nevěřil, že po navštívení pár turistických informací, muzeí a agentur vám v batohu vznikne malá cihlička ze všech těch průvodců, vizitek, letáků a vstupenek. Má věci shraňující povaha navíc tyhle papíry nechtěla vyhodit, ale nechat si je na památku kvůli všem těm novým informacím. Naštěstí jsem si již uvědomila, že informace z letáčků stejně po příjezdu nepoužívám a vstupenky putují rovnou do pece. Teď, když navštívím turistické informace, přečtu si leták tam a rovnou ho vrátím, nebo si ho vyfotím. Mapu mám vlastní v mobilu, takže když potřebujeme radu, paní nám to může ukázat na naší mapě.

Takto vypadá břeh řeky v Asunciónu, Paraguay. V mnoha státech ne jen, že lidé nejsou zvyklí odpad vyhazovat do kontejnerů, ale často ani není dořešený systém svozu odpadu. Proto je lepší odpadům předcházet. 🙂
  1.      Výběr aktivit

Některé výlety s turistickými agenturami dokáží pořádně zamávat s okolním prostředí. V Peru jsem viděla, jak se bezohledně chovali ke koním, kteří nosili batohy turistům. Za celou cestu Choquequirao – Machu Picchu jsme prošli kolem tří vážně zraněných koní, jednoho dokonce mrtvého, který spadl z útesu a téměř všichni koně vypadali velmi unaveně. V peruánské a bolivijské poušti čtyřkolky ničily krajinu a jezdily mimo vyznačené trasy. To, že zvířata v poušti nelze vidět (pavouci, hadi, štíři a jiní malí živočichové) neznamená, že tam nejsou. Bohužel, právě turistické agentury se ke krajině chovají často bezohledně. Já si vybírám výlet s agenturou pouze, když nemám jinou možnost, jak se na místo dostat. (Nejdříve otázka – opravdu tam potřebuji?)

Takto jsme si místo výletu na čtyřkolkách v peruánské poušti Paracas udělali dvoudenní přechod pouště a stálo to opravdu za to! Na jihu Bolívie jsme znovu upřednostnili chůzi před koněm nebo jeepem a zažili jsme tak velmi silné momenty při překonávání červených skal a balvanů v kaňonu Tupiza. Pro chůzi si musíte vyhradit sice více času, ale za to zážitky bývají silnější a autentičtější.

Paracas
V poušti Paracas jsme našlapali 29 kilometrů.
  1.      Suvenýry

Všechny ty pohlednice, magnetky, propisky, trička a tašky s nápisem I LOVE BARCELONA sice připomínají tu skvělou dovolenou, ale doma nám už jen překáží v šuplíku nebo nedejbože skončí v koši. Běžně si suvenýry nekupuji, protože mi stačí jako vzpomínka fotky a články na blogu :). Případně volím jídlo, které vím, že spotřebuji na vyprávění o cestě s přáteli. Nyní při cestování po Jižní Americe je to trochu jiné, přece jenom některé věci z jiného kontinentu na nás dýchly a my si atmosféru Jižní Ameriky chceme přivést domů. V takovém případě raději investujeme a volíme vždy lokální, řemeslné výrobky z přírodních materiálů. Například z Peru a Bolívie si odvážíme tradiční vlněný šátek, který jsme koupili z druhé ruky. V Paraguayi jsem si zase pro změnu koupila bavlněné šaty s tradiční výšivkou od místních šiček a v Uruguayi si Marcel chce koupit opět řemeslnou práci – lněnou košili.

  1.   nebo necestovat vůbec, ale…

Samozřejmě ideální varianta z hlediska ekologie je necestovat vůbec nebo na krátkou vzdálenost. Já si ale myslím, že cestováním člověk prohlubuje svůj vztah k sobě, světu a planetě. To však neznamená, že výlety po vlastní zemi nebo v okolí bydliště, není cestování! Velmi ráda objevuji Českou republiku a tím i vztah k mé domovině a předkům. Na blogu jste si mohli přečíst o cyklistickém výletě v Chřibech nebo o přechodu Javorníků a Beskyd. Už teď se nemůžu dočkat, až z Uruguaye zase uvidím tu naši zelenou zemičku. 

Chřiby výlet
Chřiby

 

Líbil se ti článek? Sleduj na:
Facebook
LinkedIn
Instagram

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *